U režiji HDZ-a BiH dobrobit za građane se pretvorila u ultimatume. Ton nikada oštriji, plan isti - eliminacija BH Gasa. I po nadležnostima i po teritoriji, u režiji HDZ-a BiH.
U teoriji alternativa ruskom plinu, u praksi sredstvo za politička nadmudrivanja. Konkretni potezi na čekanju, ali političkih igrica ne manjka. Vodeći akter u priči Južna interkonekcija – HDZ BiH. Svoje intencije odavno ne kriju, već na svoje ciljeve redovno podsjećaju. Posljednji primjer u nizu skrojen po željama Dragana Čovića, u interpretaciji predsjednice FBiH Lidije Bradare i sa prepoznatljivim pečatom stranke.
„BH Gas ostaje aktivan u sklopu svojih redovnih aktivnosti, a ovo je jedan novi projekt, investicija koja ne ulazi u njihove nadležnosti ni teritorij. Vremena i prilike se mijenjaju, nekad treba pristati na promjenu na vrijeme, bez ugroze onog prvotnog“.
Da li izjava Bradare vodi stranputicom mirnog razdruživanja, a na raskrsnici zaobilazi put koji vodi dogovoru?
„Još jedan glogov kolac u mrtvački kovčeg zvani Južna interkonekcija. HDZ gleda na ovo kao projekat kojim bi zaokružio energetski svoju teritoriju kako on gleda na Herceg-Bosnu“, tvrdi Almir Bečarević, stručnjak za energetiku.
Od projekta u vrhu liste prioriteta do zastoja u parlamentarnoj proceduri. Epilog - Federacija bez zakona, čeka nove puteve plina i cijevi. U najavi nijedno, na snazi monopol. Trojka za sada ostaje kamen spoticanja u realizaciji Čovićevih namjera. Ipak, bedem, iz vizure opozicije, nedovoljno jak.
„HDZ je ohrabren slabim koalicionim partnerom. Očito je da oni to smatraju svojom teritorijom, to je način da izvuku taj svoj cilj - drugo javno preduzeće koje ne može biti ni rentabilno ni profitabilno“, kaže Haris Šabanović, zastupnik SDA u Parlamentu FBiH.
„Iza te izjave stoji Čović, a samim tim i Plenković. Krajnji cilj je Herceg-Bosna. Ja mislim da se od te ideje nikada nije odustalo“, kaže Mahir Mešalić, zastupnik DF-a u Parlamentu FBiH.
A putevi plina nisu jednostavni. Federalna vlada nakon preuzimanja vlasti povukla je Zakon iz procedure. Potrebna bila dorada, a i dogovora manjkalo. Sada, pak, najave da će se Zakon uskoro naći na dnevnom redu Vlade Federacije. Koalicija bez saglanosti, a tražit će je i među parlamentarnim klupama. U borbi za prevlast nad ventilima kruži i pitanje da li je moguća podružnica u Mostaru u okviru BH Gasa sa vlastitim Upravnim odborom.
„Naravno da to ne bi bilo u okviru BH Gasa – to je bio moj odgovor“, kazao je premijer FBiH Nermin Nikšić (SDP).
„Želimo da vjerujemo da period od narednih dva mjeseca je u odnosu na vrijeme koje je prošlo sasvim dovoljno da taj zakon dođe u nacrtu, a da o njemu razgovaramo i na Parlamentu“, kazao je predsjedavajući Zastupničkog doma FBiH Dragan Mioković (NS).
Uz sve to, Američka administracija čeka novi potez HDZ-a BiH. Ni nove sankcije članovima te stranke nisu isključene.