Društvo

VLAST OTIMA OD BOLESNIH: 1,5 milijardi KM umjesto na lijećenje otišlo u budžet

Centri civilnih inicijativa(CCI) i organizacije civilnog društva, koje okupljaju pacijente korisnike usluga Fonda solidarnosti FBiH, su pokrenuli inicijative da riješi problem neadekvatnog financiranja Fonda solidarnosti FBiH od strane Vlade FBiH.

Inicijative su uslijedile nakon što je provedena analiza financiranja, upravljanja i rukovođenja Fonda solidarnosti FBiH potvrdila postojanje problema višegodišnjeg izbjegavanja zakonske obaveze Vlade Federacije Bosne i Hercegovine u pogledu financiranja Fonda solidarnosti BIH, priopćeno je iz Centra civilnih inicijativa (CCI)

Rezultati analize, kojom su obuhvaćene prva dva desetljeća postojanja Fonda, ukazali su na odsustvo senzibiliteta Vlade FBiH prema Fondu i pacijentima iz Federacije BiH, korisnicima usluga Fonda. Vlada FBiH kao jedan od obveznika financiranja Fonda, u kontinuitetu vrši značajno manja izdvajanja iz Prorčuna FBiH za ovu namjenu nego što je to Zakonom propisano. Ukupno uplaćena sredstva Vlade FBiH iz Proračuna FBiH za rad Fonda u promatranom razdoblju predstavljaju samo 20% od Zakonom propisane obaveze.

Nepostupanjem po Zakonu, Vlada FBiH je u prva dva desetljeća postojanja Fonda solidarnosti FBiH izbjegla plaćanje svoje obaveze u iznosu od 1,53 milijardi KM. Kao posljedica ovakvog odnosa Vlade FBiH prema Fondu solidarnosti i pacijentima korisnicima usluga Fonda, uvedena je praksa uspostavljanja listi čekanja pacijenata za određene usluge (liječenje citostaticima, liječenje multiple skleroze, usluge kardiologije, liječenje u inozemstvu) čime je pacijentima onemogućena zdravstvena usluga u trenutku nastanka potrebe za istom.

Odsustvo senzibiliteta Vlade FBiH prema korisnicima usluga Fonda solidarnosti FBiH pogotovo je vidljivo ako se izdvajanje Vlade FBiH za rad Fonda solidarnosti promatra u kontekstu kretanja Proračuna FBiH. U razdoblju 2014. – 2021. godine, Proračun FBiH porastao je za 127%, Proračun Ministarstva zdravstva FBiH porastao je za 210 %, dok je iznos transfera Vlade FBiH za rad Fonda povećan za svega 9%.

“Sama dijagnoza karcinoma je jako teška i činjenica da imate smrtnu bolest nije laka za oboljele osobe. Međutim, olakšavajuća okolnost je da postoje lijekovi zahvaljujući kojima imate šansu za izlječenje. Ipak, zbog nebrige vlasti kao i nepoštivanje zakona ti lijekovi nisu dostupni svim oboljelima. Karcinom je bolest koja se u nekim slučajevima rapidno pogoršava i svaki dan je bitan i od velikog značaja. Ipak, naše članice nažalost čekaju čak godinu dana da bi dobile lijek, na koji imaju pravo kao porezni obveznici, lijek za koji cijeli život kao pojedinci odvajaju novac” , navela je Enida Glušac u ime udruženja Renesansa.

“Cistična fibroza, kao i sve druge rijetke bolesti bi prema svojim karakteristikama trebale biti na spisku oboljenja koji se financiraju izravno iz proračuna Fonda solidarnosti Federacije BiH. Ovih dana svjedočimo još jednoj apsurdnoj situaciji, a to je da je za cističnu fibrozu osmišljen lijek koji djeluje na uzrok bolesti. Zove se Kaftrio i već je tri godine u upotrebi širom svijeta, uključujući i u svim zemljama regije , pa čak i u Bosni i Hercegovini, ali samo u entitetu RS. Zašto? Pa upravo zato što se ovdje Zakoni lančano ne poštuju, čak ni kada su najranjivije skupine u pitanju”, izjavila je Elvira Muhić, predsjednica Udruženja za cističnu fibrozu u BiH

Na kraju, organizacije civilnog društva su ponovile da se dosadašnja praksa Vlade FBiH da ne poštuje Zakonom propisane obaveze financiranja Fonda solidarnosti FBiH, dovodeći u pitanje pravo na zdravstvenu zaštitu građanima Federacije BiH, mora hitno izmijeniti kako bi se zaštitili građani FBiH, priopćio je CCI BiH.

Povezani članci