Mještani Karanovca, nadomak Banjaluke, protiv su izdavanja dozvola za ponovno otvaranje kamenoloma i upozoravaju na štetne posljedice. Tužili su Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske zbog izdavanja rješenja o odobravanju Studije uticaja na životnu sredinu investitoru „Integral inženjeringu“.
Samo nekolo stotina metara od ovih kuća nalazi se kamenolom. Mještani se prisjećaju da su zbog detonacija pucali zidovi u kućama, a zbog prašine i buke svakodnevni život bio bi nepodnošljiv.“
Pokretanje procedure za ponovo otvaranje kamenoloma, unijelo je nemir i nezadovoljstvo među mještane Karanovca. Odlučno „ne“ radu kamenoloma, potpisima je izrazilo 800 mještana.
STOJANKA DOŠEN, mještanka Karanovca
"Dosta djece ima, jako puno ljudi ima zdravstvenih problema, disajnih, rak grla. Ne znam da u ovako naseljenom mjestu igdje ima kamenolom.“
Na vidna oštećenja na kući od detonacija žali se bračni par Peulja. Nastala su prije nekoliko godina kada je radio kamenolom. Kažu da im niko nije pomogao da saniraju štetu.
RANKO PEULJA, mještanin Karanovca
"Dok se kamenolom nije otvorio kuća bila normalna, nije bilo pukotina. Kad se majdan otvorio kuća se sva raspala."
STANA PEULJA, mještanka Karanovca
„Oštećena je sva kuća komplet. Nešto smo uradili, nešto nismo. Nema se. Neka me isele, najbolje bi bilo ako se otvori. Nema života.“
Zbog izdavanja rješenja o odobravanju studije uticaja na životnu sredinu mještani su tužili resorno ministarstvo.
MILOMIR VUČIĆ, aktivista Udruženja „Sačuvajmo Karanovac“
"Drobilice, taj pogon koji drobi kamen u sezoni rade 24 časa, to je efekat buke i prašine. Kamenolom, da ne znam kakve studije da izradite ne može da otkloni. Možete misliti kakve su eksplozije kad ih seizmološki zavod registruje.“
Integral inženjering, u avgustu, podnio je zahtjev za izdavanje ekološke dozvole za eksploataciju krečnjaka, ali je, zbog tužbe mještana, resorno ministarstvo obustavilo postupak do odluke Okružnog suda.
„Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju je donijelo Zaključak kojim se prekida postupak, pokrenut po zahtjevu „Integral inženjering" a.d. Laktaši, za izdavanje ekološke dozvole za eksploataciju tehničkog građevinskog kamena krečnjaka na kamenolomu „Planina". Prekid postupka će trajati sve dok Okružni sud u Banjoj Luci ne donese odluku u upravnom sporu“, kažu iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju.
"Po završenoj proceduri, „Integral inženjering“ će upravljati kamenolomom i vršiti njegovu eksploataciju u skladu sa zakonom i kao odgovoran privredni subjekat. Sve zainteresovane strane, svoje zabrinutosti mogu iznijeti koncendentu, Vladi Republike Srpske, odnosno, resornim ministarstvima, u ovom slučaju, ministarstvu nadležnom za poslove ekologije", rekli su iz Integral inženjeringa“.
Mještani poručuju da je Karanovac sinonim za čist vazduh i netaknutu prirodu i ima turistički potencijal zbog kanjona rijeke Vrbas. Ponovno aktiviranje kamenoloma, upozoravaju, ugrozilo bi život i zdravlje stanovnika, ali i ekosistem.