Društvo

TURSKA OPOMENA BALKANU: Tajna jedne zgrade, "ugrađivanje" zemljotres čini gorim

Zgrada Inženjerske komore u oblasti zahvačenom katastrofalnim zemljotresom u Turkoj otkriva gdje se krije problem zbog kojeg u ovoj zemlji u pravilu tokom zemljotresa strada veliki broj ljudi zbog rušenja objekata. Otkriva to i hapšenje jednog graditelja zgrade koj se srušila dok je pokušavao pobjeći u Crnu Goru.

Mala zgrada inženjerske komore izdržala je katastrofalni zemljotres u Turskoj. To jasno pokazuje da je problem nekvalitetna gradnja a uštedu na materijalu i znanju skupo plaćaju građani Turske.

Da tako ne mora biti dokaz je i općina Tavsancil udaljena  nekih 70-ak kilometara od Istanbula. Ovu općinu je  17. augusta 1999. godine pogodio razorni potresom jačine 7,4 stepeni po Richteru. Kuće i zgrade su izdržale, a šteta je bila zanemarljiva.

Posljedica je to zonskog plana koji je zajedno sa naučnicima pripremio lokalni upravnik društvenih ustanova Salih Gun, koji je tu funkciju obnašao od 1989. godine.

"Prostorni plan koji smo mi donijeli trebalo bi primijeniti u cijeloj Turskoj. Najviše dozvoljene zgrade su one od četiri do pet spratova. Ako gradimo kuću, hajde da je učinimo čvrstom da nijedan život ne bude doveden u pitanje", rekao je on.

Prema mišljenju Guna, upravo ovo je bio najveći problem u Kahramanmarašu, gradu koji je najviše stradao u razornom potresu.

"Ako sagradite kuću od morskog pijeska, logično je da će biti uništena. Sagradili smo gotovo sve naše kuće u tom području od šljunka i desilo se što se desilo“, rekao je Gun.

Ovo nas vraća na početak priče i zgradu inženjerske komore. Znanja u Turkoj ne manjka, što nije slučaj sa odgovornosti investitora.

Na društvenim mrežama razvila se polemika o Orijentu u naravi Balkanaca gdje je kao i u Turskoj mnogo prisutno ugrađivanje investitora i političara u temelje zgrada, nego armiranog betona.

- Kod nas sve veće investicije rade Turci i kinezi, po tri puta skupljim cijenama, strah me je i pomisliti šta bi bilo s našim zgradama, mostovima i putevima u slučaju zemljotresa, komentar je jedne Srbijanke.

Ima ionih koji kritikuju inženjersku komoru jer misle da nisu trebali dozvoliti da se oko njih grade nekvalitetni objekti.

Turska je platila skupu cijenu loše gradnje i "ugradnje", hoće li na Balkanu izvući poku iz toga sumnjam.

Povezani članci