Iako u Ustavu Bosne i Hercegovine jasno stoji kako je BiH država sa sekularnim uređenjen, to je u stvarnosti, baš kao i veliki broj zakona i presuda koji se ne poštuju od strane poličara u našoj zemlji, samo mrtvo slovo na papiru.
Piše: HRVOJE KOVAČ (Ljudski.ba)
Svjedoči tomu i najnoviji primjer u kasarni "Kozara" u Banjoj Luci gdje je najavljen prijem povodom pravoslavnog Božića koji organizira Treći pješadijski puk Oružanih snaga BiH.
Na prijemu će nazočiti najviši dužnosnici bh. entiteta Republika Srpska - predsjednik RS-a Milorad Dodik, članica i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović i premijer tog bh. entiteta Radovan Višković.
Prijem organiziraju zamjenik ministra obrane BiH za upravljanje resursima Mirko Okolić i Kancelarija pravoslavnog dušebrižništva ovog ministarstva.
Tako smo još jednom dočekali da se u sekularnoj državi, kakva Bosna i Hercegovina po Ustavu jeste, u vojnim objektima obilježavaju vjerske manifestacije i organiziraju vjerski prijemi i to sve u organizaciji državnih službenika.
Nitko da se zapita kakva je to poruka za sve one ročnike nesrpske nacionalnosti kojih također ima u redovima Oružanih snaga u tom bh. entitetu, iako su upravo takvom politikom svedeni na manjine.
No, ne radi se o izoliranom incidentu.
Koliko je BiH sekularna država i koliko se kršćanstvo i islam kao vjere zloupotrebljavaju u političke svrhe, govore i sljedeći primjeri.
BiH je, ako pogledamo zakone i institucionalni ustroj, sekularna država. Iako se taj sekularni ustroj od relevantnih političkih i vjerskih čimbenika dovodi u pitanje, stvari su u praksi potpuno drugačije.
Ako pogledamo korištenje vjerskih simbola od strane političara i oštar vjerski govor što stalno doživljavamo u predizbornim kampanjama kao i korištenje vjere u nacionalne svrhe, onda se može reći da postoji latentna politička tendencija protivna sekularnom karakteru države.
Političke strukture u BiH na ustavom propisani sekularizam odgovaraju postavljanjem vjerskih simbola u urede, poput križeva, krstova i tespiha, a nerijetko se takvi prizori mogu vidjeti i u državnim institucijama, entitetskim i općinskim ustanovama.
Predvodnici takve prakse u posljednjih 20-ak godina su etnonacionalne stranke HDZ, SDS i SDA.
No, nisu samo etnonacionalisti pljunuli na sekularizam. Iako SNSD u nazivu ima prefiks socijaldemokratski, jasno je kako se radi o jednoj od najradikalnijih političkih stranaka u BiH.
Ne treba zaboraviti da se u bh. entitetu Republika Sroska obilježavaju krsne slave gotovo svih institucija, od policije, općina, gradova, a sve po uzoru na susjednu Srbiju.
Dok političari svakodnevno krše Ustav, a nadležna tužiteljstva pod kontrolom političara šute, mladi napuštaju zemlju kupujući kartu u jednom pravcu.