Gradski vijećnik u Sarajevu Vedad Deljković nema dilemu, tenk pored škole je pouka mladima kako se branila BiH. Uz to on vjeruje da će prije, ili kasnije i oni morati učiniti isto. Drugačije mišljenje dolazi iz Mreže za izgradnju mira čijim predstavnicima nije jasno zašto je političarima oružje oličenje mira.
Niko nije protiv spomenika specijalnoj jedinici Bosna, ali njegov izgled i lokacija su predmet ozbiljne polemike. Koalicija nevladinih organizacija nezadovoljna je stavom gradonačelnice koja nije shvatuila njihovu zabrinutost.
- Za mnoge ljude ta militantna obilježja, posebno tenk ili bilo koja vrsta oružja, su retraumatizacija. Naši ljudi još uvijek nisu preboljeli i izborili se s traumama koje su doživjeli tokom 90-ih godina", smatra Maida Zagorac, predsjednica Mreže za izgradnju mira.
Dodaje kako će Udruženje i dalje insistirati na ovom pitanju, ali da je njima iznimno bitno da javnost bude svjesna da oni nisu protiv spomenika sarajevskim specijalcima ali da im je sporan oblik i činjenica da će tenk biti postavljen oko jedne obrazovne ustanove.
"To je ustanova u koju često dolaze razne međunarodne delegacije i učenici iz drugih država svijeta. To je jedna iznimno pogrešna poruka koja ide iz glavnog grada BiH", mišljenja je Zagorac.
Zbog njenih stavova reagovao je Deljković kojem je zasmetao dio izjave da bi: "Postavljanje jednog izuzetno militantnog spomenika bi itekako utjecao na formiranje svjesti mladih ljudi."
- - Da, upravo tako. Baš zbog toga, ti mladi umovi koji trebaju da predvode našu Državu, moraju da znaju ko im je omogućio opstanak, slobodu i odbranio tu Državu koju oni trebaju da predvode. I ko i kako je odbranio, jer i oni će, ako je historija učiteljica života, a jeste, prije ili kasnije morati uraditi slično! - Kultura sjećanja nije radi prošlosti, baš suprotno, ona je radi budućnosti!, zaključuje Deljković.
Da tenk pored škole može imati edukativni karakter smatra i gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić. Za nju je to prikaz borbe Davida protiv Golijata.
- U skoro nemogućim uslovima borbe, neprijatelj je uspješno zaustavljen, uz ogromne žrtve i napore, te konačno uništeni tenk na simboličan način prikazuje nemogućnost osvajanja Sarajeva, a samim tim i Bosne i Hercegovine, koji su se uspjeli oduprijeti mnogostruko jačem protivniku, smatra Karić.
Spomenik se sastoji iz više cjelina, i to: uništeni tenk neprijateljske vojske, zatim pet (5) bronzanih bista bosanskih specijalaca koji se nalaze u položaju koji izražava slavlje osvajanja neprijateljskog tenka, te betonski zid obložen granatnim pločama sa uklesanim imenima poginulih boraca pripadnika specijalne jedinice policijskog odreda 'Bosna".
Iz Mreže za izgradnju mira najavljuje nastavak borbe da militantna obilježja ne budu pored škola, a Zagorac važnim smatra i gdje bi cijev tenka bila okrenuta, odnosna "u koga cilja". Blizina šmkole najveći je problem.
- To je ustanova u koju često dolaze razne međunarodne delegacije i učenici iz drugih država svijeta. To je jedna iznimno pogrešna poruka koja ide iz glavnog grada BiH", mišljenja je Zagorac.