Društvo

STOP ZA RS: Ustavni sud BiH donio privremenu mjeru, za presudu već postoji praksa

Ustavni sud BiH donio je danas odluku o privremenoj suspenziji Zakona o nepokretnoj imovini koji se koristi za funkcionisanje javne vlasti u Republici Srpskoj, do donošenja konačne odluke.

Ustavni sud BiH odlučivao je danas o zahtjevima članova Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića i Željka Komšića i još dvije identične apelacije za donošenje privremene mjere kojom bi sud stavio van snage osporeni Zakon o nepokretnoj imovini Republike Srpske do donošenja konačne odluke.

Odluka nije donesena jednoglasno, jer je sudija Zlatko Knežević glasao protiv.

Christian Schmidt je početkom sedmice objavio da je suspendovao primjenu Zakona o nepokretnoj imovini koja se koristi za funkcionisanje javne vlasti u Republici Srpskoj, ali su vlasti Srpske odgovorile da Zakon ostaje na snazi i da se odluke ilegalno biranih visokih predstavnika ne objavljuju u Službenom glasniku Srpske.

Po tvrdnjama zvaničnika iz RS-a, taj bh. entitet želi prisvojiti 16.000 jedinica državne imovine. 

Narodna skupština Republike Srpske danas odlučuje o odgovoru koji će poslati Ustavnom sudu zbog četiri zahtjeva za ocjenu ustavnosti zakona koji za cilj ima prenos vlasništva nad imovinom sa države na entitet, a koje će Ustavni sud BiH vjerovatno spojiti u jedan predmet.

Ustavni sud BiH prošle godine je u slučaju sličnog pokušaja, Zakon o nepokretnoj imovini RS-a stavio van snage jer je odlučeno da entitet nema pravo regulisati to pitanje budući da je država titutlar imovine.

Također, ranije je Ustavni sud zauzeo stav da je visoki predstavnik donio Zakon o zabrani raspolaganja državnom imovinom i istakao za njega da je adekvatan kako bi se pomogao proces donošenja zakona na državnom nivou.

Važno je naglasiti da u državnom ustavu nije navedeno da entiteti posjeduju određeni procenat zemlje već da vrše vlast na 49, odnosno 51 posto teritorije BiH, pa je potrebno pitanje imovine riješiti državnim zakonom.

Zbog brojnih procedura osporavanja Zakona o nepokrentoj imovini RS-a, zahtjev za ocjenu ustavnosti tog zakona mogao bi u konačnici biti riješen tek sredinom godine.

 

Budući da je ovo pitanje već razmatrano, nije potrebno mnogo pripreme kako bi sud o spornom zakonu odlučivao na plenarnoj sjednici.

Povezani članci