Društvo

SPREMAN ZAKON O PLINU: Vlada F BiH želi sigurnost u snabdjevanju

U Federaciji Bosne i Hercegovine je u proceduri zakon o plinu i trenutačno je u fazi nacrta upućenog u Parlament od Federalne vlade kao predlagača.Najavljen je kao jedna od tema sjednice Zastupničkog doma za 28. travnja.

Vlada kao predlagač navodi više razloga zbog kojih bi Federacija trebala dobiti ovakav zakon, a jedan je „uvođenje mehanizma za jačanje sigurnosti opskrbe uključujući i kontrolu cijena u slučajevima ekstremnih poremećaja na tržištu“.

Sigurnost opskrbe jedan je od osnovnih strateških ciljeva u plinskom sektoru pa je s tim u vezi u Vladinom tekstu definiran mehanizam da resorno ministarstvo i Regulatorna komisija za energiju kontinuirano nadziru rad subjekata u ovoj oblasti i poduzimaju mjere kako bi jačali urednost opskrbe. Propisan je i dodatni mehanizam – mogućnost da Vlada Federacije proglasi stanje ugrožene sigurnosti opskrbe uslijed poremećaja u isporuci i nedovoljne ponude prirodnog plina, ekstremnog porasta cijena na tržištu ili drugih ugrožavajućih okolnosti.

Tekst, također, daje ovlasti Vladi da donese plan odnosno propiše način postupanja u uvjetima ugrožene opskrbe, opis i kategorizaciju izvanrednih situacija, obveze i odgovornosti subjekata, procedure i način upravljanja krizom, listu mjera radi bolje opskrbe, mjere i aktivnosti za smanjenje negativnih utjecaja zbog prekida u opskrbi na sustave daljinskog grijanja i objekte za proizvodnju električne energije, način izvještavanja i informiranja te druga pitanja od značaja za realizaciju plana.

U slučaju ekstremnog povećanja cijena na tržištu, Vlada Federacije korištenjem ovog mehanizma može uvesti i posebne mjere za formiranje i kontrolu cijena i tako ublažiti posljedice značajnih tržišnih poremećaja na krajnje kupce.

Imajući u vidu i moguće negativne učinke uvođenja ovakvih mjera na tržište i energetske subjekte, Vlada je predložila i odgovarajuće mehanizme za kontrolu i ublažavanje takvih efekata.

Ako bi predloženi zakon odobrio Federalni parlament, Vlada bi također imala zakonsku obvezu da u stanju ugrožene sigurnosti opskrbe uvodi mjere koje izazivaju najmanji mogući poremećaj na tržištu prirodnog plina, a njihovo trajanje ne bi moglo biti dulje od okolnosti zbog kojih su propisane.

Zakonom je propisana obveza Vladi da prilikom uvođenja mjera odredi i način, odnosno izvore novca za nadoknadu potencijalne štete energetskim subjektima koji ih provode te definira uvjete i način raspodjele novca. Konačno, zakon sadrži i obvezu objavljivanja u medijima odluke o proglašenju stanja ugrožene opskrbe i odluke o uvođenju posebnih mjera, što osigurava transparentnost u postupanju i informiranosti svih relevantnih subjekata.

Prema predloženim rješenjima, Vlada Federacije ima dovoljnu zakonsku osnovu da adekvatno djeluje u slučajevima ugrožene sigurnosti opskrbe prirodnim plinom, kako zbog nedovoljne ponude tako i zbog značajnih poremećaja na tržištu, navedeno je u obrazloženju.

Budući da je predloženi zakon upućen u parlamentarnu proceduru zasad u fazi nacrta, to znači kako bi ga Parlament mogao uputiti u javnu raspravu prije konačnog izjašnjavanja.

Nijedan pa ni ovaj federalni zakon ne može stupiti na snagu dok ga ne odobre na sjednicama oba doma Federalnog parlamenta u ‘do u zarez’ istovjetnom tekstu.

Vlada je utvrdila Nacrt na sjednici 13. ožujka ove godine.