Ustav Bosne i Hercegovine garantuje pravo na imovinu, a što je širi pojam od prava vlasništva. Vlasničkopravni sistem u BiH priznaje pravo vlasništva u punom kapacitetu koje vlasniku daje pravo i ovlaštenja da slobodno i po svojoj volji stvar posjeduje, koristi i sa njom raspolaže - kazali su Feni iz Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH, odgovarajući na upit u vezi sa učestalim slučajevima oduzimanja privatne imovine povratnicima u entitetu RS.
Kako su naglasili, pravo vlasništva nad nekretninama u BiH stiče se na osnovu pravnog posla, zakona, odluke suda ili drugog nadležnog organa i nasljeđivanjem, uz ispunjenje pretpostavki propisanih zakonom.
- Prema zakonima o stvarnim pravima Federacije BiH i Republike Srpske pravo vlasništva se može oduzeti ili ograničiti samo u javnom interesu i na osnovu zakona, uz odgovarajuću naknadu - poručili su Ombudsmani BiH.
Napominju da "Ustavni sud BiH pitanje imovine/imovinskih prava poima kako u skladu sa domaćim propisima tako i u skladu sa članom 1. Protokola broj 1. uz Evropsku konvenciju o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda".
Na teritoriji Bosne i Hercegovine, kako su podsjetili, u toku je provedba projekta harmonizacije nekretnina, a koje finansira Svjetska banka.
- Harmonizacija nekretnina podrazumijeva usaglašavanje tehničkih podataka, međutim u ovim postupcima nerijetko se dešava da se mijenjaju i upisana prava. Ustavni sud BiH je po apelacijama zauzeo stav da postupak harmonizacije ne omogućava promjenu prava, Odluka o dopustivosti i meritumu U 5/12 (tačke 47-53) - kazali su Ombudsmani za ljudska prava BiH.
Podsjetili su da su u vezi sa navedenom problematikom, ombudsmani Nives Jukić i Jasminka Džumhur izdale saopćenje za javnost 22. oktobra 2021. godine u vezi sa harmonizacijom propisa iz sistema zemljišnih evidencije kojim su pozvale nadležne organe Federacije BiH i Republike Srpske da preduzmu odgovarajuće mjere s ciljem harmonizacije propisa i sistema zemljišnih evidencija, kao i obezbjeđivanja efikasnog pristupa pravnom lijeku svakom građaninu pod jednakim uslovima.
- Ustav Bosne i Hercegovine propisuje da će "Bosna i Hercegovina i oba entiteta osigurati najviši nivo međunarodno priznatih ljudskih prava i osnovnih sloboda", te da "Prava i slobode predviđeni u Evropskoj konvenciji za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i u njenim protokolima se direktno primjenjuju u Bosni i Hercegovini. Ovi akti imaju prioritet nad ostalim zakonima". Ustav BiH u članu II 6. utvrđuje nadležne organe za primjenu, odnosno: "Bosna i Hercegovina, i svi sudovi, ustanove, organi vlasti, te organi kojima posredno rukovode entiteti ili koji djeluju unutar entiteta podvrgnuti su, odnosno primjenjuju ljudska prava i osnovne slobode ili na koje je ukazano u stavu 2." Na sličan način obaveza primjene i poštivanja ljudskih prava i sloboda definisane su i u ustavima entiteta i Statutu Brčko distrikta BiH - naglasili su Ombudsmani.
Naveli su da se Instituciji ombudsmana može obratiti svaka fizička i pravna osoba koja ima legitiman interes, bez obzira na državljanstvo, rasu, spol, vjersku ili nacionalnu pripadnost.
- Žalba upućena Instituciji neće prouzročiti nikakve krivične, disciplinske ili bilo kakve druge sankcije po njenog podnosioca. Žalba se izjavljuje pismeno, putem pošte, fax-a, e-maila ili ličnim dostavljanjem. U žalbi treba iznijeti kraći opis događaja, činjenica ili odluka koji su doveli do podnošenja žalbe. Uz žalbu je poželjno priložiti fotokopije dokumentacije koja je relevantna, ukoliko ona postoji - kazali su Feni iz Institucije ombudsmana BiH.
Bilo kako bilo, visoki predstavnik Christian Schmidt morao bi se oglasiti po ovom pitanju je vlasti u RS-u permanentno krša prava povratnika u taj bh. entitet ali i Ustav BiH koji garantira pravo na imovinu.