Politika

BURA U ZAGREBU: Zabrinutost za stanje u BiH

Premijer Hrvatske Andrej Plenković izrazio je zabrinutost stanjem u Bosni i Hercegovini, navodeći da se zalaže za političku i institucionalnu stabilnost, kao i konstruktivan dijalog između tri konstitutivna naroda i dva entiteta.

Poručio je da se o situaciji na Zapadnom Balkanu treba raspraviti na sljedećem Vijeću EU-a, "s obzirom na napetosti kojima svjedočimo u posljednje vrijeme, posebno u BiH".

"Zabrinuti smo stanjem u BiH te se zalažemo za političku i institucionalnu stabilnost, kao i konstruktivan dijalog između tri konstitutivna naroda i između dva entiteta - Republika Srpska i Federacija BiH", rekao je Plenković za francuske medije.

Istakao je da Hrvatska "podržava napore predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Borjane Krišto u provedbi reformskih procesa i svih koraka za otvaranje pristupnih pregovora".

"Zalažemo se za smirivanje tenzija te pozivam sve političke snage i lidere da poštuju pravni poredak u Bosni i Hercegovini", dodao je Plenković, objavila je Vlada Hrvatske na X-u

Politička kriza u Bosni i Hercegovini uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio predsjednika entiteta Republika Srpska Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti entitetskog predsjednika, zbog "nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH".

Tužilaštvo BiH je potom izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine. Osumnjičeni su za krivično djelo "napad na ustavni poredak" nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.

Sud Bosne i Hercegovine ranije je prihvatio prijedlog državnog Tužilaštva o raspisivanju međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, koji se terete za krivično djelo "napad na ustavni poredak". Interpol nije raspisao međunarodnu potjernicu.

Povezani članci