Društvo

ROBOTI NA BH FARMI: Kravama i madraci, susjedi nisu oduševljeni

Novi objekt farme Marena u Posušju bit će najsavremeniji u ovom dijelu Europe. Moderna oprema, uključujući robote za mužu te madrace za krave, nabavljena je i čeka izgradnju objekta, odnosno građevinsku dozvolu.

– To će biti prva novoizgrađena farma u BiH u kojoj će biti postavljeni roboti za mužu. U našoj zemlji ima nekih farmi u Republici Srpskoj gdje su nadograđivani u postojeće objekte – rekao je Mario Mitar, menadžer farme.

Riječ je o njemačkoj GEA stajskoj opremi, od njih su ranije nabavili i trenutačno izmuzište, riblju kost, kao i prateću opremu. Tri robota bit će postavljena u novoj farmi, a muža će se tako vršiti tijekom cijelog dana.

– Automatski se biraju one koje idu na mužu, krave imaju čipove i same idu prema robotu kada žele, s tim da i robot preko sustava dobiva naredbu podliježe li to grlo muži u tom trenutku kako ne bi muzao one za koje nema potrebe – pojašnjava Mitar.

Ipak nisu svi oduševljeni farmom. Mještani zaseoka Osoje u općini Posušje, prema svjedočenju, već pet godina imaju problem s otpadom iz ove farme.

Otpad se izlijeva u polje, na brojna privatna zemljišta. Osim što su zbog, kako kažu, brojnih kemikalija njihova zemljišta sada beskorisna, ne mogu živjeti od nesnosnog smrada. Također, navode i kako otpad izravno ugrožava stanovnike Imotskog budući da se otpad izlijeva u rijeku Topalu.

Farma Marena je trenutno u procesu proširenja kapaciteta za dodatnih 200 krava što će donijeti nove probleme, ne samo njima nego i ljudima koji žive u centru Posušja, tvrde nezadovoljni mještani. Obraćali su se Općini, inspekcijama, razgovarali s vlasnicima frame, no sve bezuspješno. 

Farma je do nedavno bila u vlasništvu BGL-a, a prije nekih pola godine ju je preuzela tvrtka Marena d.o.o. Sa farme pričaju samo o novim investicijama, na pitanja o zaštiti okoliša za sada ne odgovaraju.

Jedan robot, kako je dodao, muze 60 krava dnevno te u novom objektu planiraju ovom sistemu prilagoditi 180 grla. Investicija nije nimalo jeftina, no ova farma je dio MCI korporacije, koja je odlučila uložiti sredstva za modernizaciju.

– Sami roboti koštaju oko 500 hiljada eura – dodaje Mitar, koji se nije upuštao u procjenu kompletnih troškova gradnje jer je zadužen za brigu o kravama.

Na farmi Morena je 250 muznih grla, od toga je 200 na muži. Većina je pasmine simental, njemačke i češke.

– Imamo i francusku montbéliarde. Uvezli smo 30 junica, one su sad oteljene i krenule su s mužom. Što se tiče prve laktacije, bolje su od simentalki jer one tek drugom i trećom laktacijom dosežu svoj kapacitet. Bit ćemo zadovoljni ako sada bude 8000 litara, a nadamo se da će poslije ići iznad 9000 litara – kaže Mitar.

U savremenom objektu farme, kako kaže, ništa neće biti prepušteno slučaju, sve će biti automatizirano, od prehrane do muže. Kada dobiju potrebnu dokumentaciju, radovi bi trebali biti završeni u roku od tri do četiri mjeseca.

– Objekt je otvoren sa strana, samo krovna konstrukcija će se graditi, a pod će biti betonski. Klima je ovdje malo blaža, pa nema potrebe zatvarati strane. Na ležište krava bit će postavljeni madraci, tako da će im biti ugodno za ležanje – zaključuje Mitar, 

Povezani članci