Društvo

PROBLEMI SAMOHRANIH RODITELJA: Šta učiniti s onima koji izbjegavaju plaćanje alimentacije

Iako je neplaćanje alimentacije krivično djelo, mnogi neodgovorni roditelji uporno izbjegavaju tu obavezu. U RS se godinama čeka na usvajanje zakona o privremenom izdržavanju djece, odnosno alimentacionom fondu. Samohrani roditelji poručuju da bi to riješilo njihove probleme. Međutim, iz Ministarstva porodice, omladine i sporta nema odgovora na pitanje kada bi entitet mogao dobiti taj fond.

Većina samohranih roditelja u RS-u suočena je sa problemom neplaćanja alimentacije, pa su mnogi od njih primorani da rade i dva posla da bi djeci omogućili normalne uslove za život. U Udruženju samohranih roditelja "Ponos" u Banjoj Luci kažu za FTV da je veoma malo pozitivnih primjera i da razvod za mnoge, nažalost, znači i zanemarivanje djeteta.

“Često nije u pitanju to da drugi roditelj nema novca, već drugi roditelj nema osjećaja ili nema želje da plaća ono što pripada njegovom djetetu, iz osvete ili nečega drugoga. Nama nekada nije jasno kako neko može napustiti svoje dijete”, govori Dijana Miljatović, članica Udruženja Ponos.

Osnivanje alimentacionog fonda riješilo bi ove probleme, poručuju samohrani roditelji. O tome se priča godinama, ali je sve još samo mrtvo slovo na papiru. Zbog svega ovoga, najviše trpe djeca, upozorava Gordana Rajić, ombudsman za djecu: “To i jeste bio razlog da se inicira donošenje novog porodičnog zakona, ali i zakona o alimentacionom fondu, koji bi skratio proceduru - da kada se dobije rješenje o dosuđenom plaćanju izdržavanja, ta sredstva se domiruju iz fonda, a fond ta sredstva potražuje od roditelja koji to obavezu ne izvršava, odnosno djelimično izvršava”.

Porodični zakon predviđa da se oba roditelja brinu o djetetu i ta obaveza ne prestaje razvodom braka, podsjećaju socijalni radnici. Visina alimentacije određuje se u skladu sa primanjima roditelja, a ne može biti veća od 50 odsto mjesečnih primanja.

“Imamo često situacije da roditelji rade u inostranstvu i u tom slučaju sud može da odredi da to bude i fiksni iznos, kao i u valuti u kojoj se ti prihodi ostvaruju”, objašnjava Dajana Stupar, stručni radnik Centra za socijalni rad Prijedor.

Vlada RS-a prošle godine razmatrala je zakon o privremenom izdržavanju djece i uputila ga u skupštinsku proceduru, ali do danas nema novih informacija kada bi on mogao zaživjeti. Odgovor na to pitanje nemaju ni u resornom ministarstvu.

Povezani članci