Ulazimo u još jednu godinu u kojoj smo za novogodišnji poklon dobili veće račune. Nije Djeda Mraz, jeste vlast. Bh. građani su u 2025. godinu zakoračili sa sve tanjim džepovima, a teškim pitanjima. Novi izazovi – stari problemi. Od hrane do komunalnih usluga, čini se da sve, osim životnog standarda, postaje skuplje.
“Hajde cigarete, alkohol i kafa što poskupljuje, ali ode mlijeko, ode šećer, ode brašno, ode hljeb. Ja mislim da mi imamo najskuplji hljeb u regionu. Baš previše.”
“Svugdje je katastrofa!”
“Živimo kako živimo. Kao obični građani, doživljavamo jednu vrstu haosa. Treba se riješiti ove vlasti.”
“Mislim da glas naroda treba malo da se čuje. Mali je broj ljudi koji imaju, veliki je broj onih koji nemaju. Oni ušutkaju neke pojedince, narod šuti i ne mogu da kažem - i ja sam taj isti narod - da smo budale, ali jesmo budale. Strašno je!", kažu građani.
U BiH koja je, prema riječima ekonomista, „veliki uvoznik svega“, visoke cijene na tržištu evropskih zemalja direktno utječu na nas. Osim toga, domaći poljoprivredni sektor je sve slabiji, a zemlje iz kojih uvozimo proizvode suočavaju se s vlastitim krizama, što dodatno povećava troškove. Ekonomski analitičari nemaju dobre prognoze.
“Možemo očekivati visok nivo cijena i niže stope koje su projektovale nadležne institucije, kad se primijene na visoke osnovice koje smo imali u prethodnom periodu, to će značiti visoke cijene na domaćem tržištu i pad životnog standarda”, upozorava ekonomski analitičar Milenko Stanić.
Ali, nije samo inflacija ta koja gura cijene u visine. Trgovci će, kao i do sada, iskoristiti tržišne slobode da, kroz marže, usmjere dodatne troškove na građane.
“Uporedite cijene nekih prehrambenih proizvoda, a u svim ovim akcijama niko nije spomenuo proizvode za domaćinstvo - deterdžente, sapune... koliko je to poraslo. To se zanemari, nego gledamo kolika će biti cijena vekne, brašna, parizera”, napominje Jovan Vasilić, predsjednik Udruženja potrošača Zvono iz Bijeljine.
Građani se, kako to često biva, pripremaju za novu godinu sa nadom da će biti bolje. Ali ona, čini se, neće donijeti olakšanje, već samo daljnji izazov za već iscrpljeni budžet. Ekonomija se možda oporavlja na papiru, ali džepovi građana to sigurno neće osjetiti.