Dok su u Srbiji, Hrvatskoj i Crnoj Gori vlasti reagirale vrlo često postavljanjem limita cijena na pojedine proizvode, naročito energente, jedino u Bosni i Hercegovini nikakve vrste takvih mjera nisu provođene.
Piše: HRVOJE KOVAČ (Ljudski.ba)
Što se tiče energenata, njihova cijena postajaće sve bitnija kako se bude približavala zima, naročito u onim zemljama koje nisu uspjele da se snađu i reorganiziraju zalihe.
To ne znači da se očekuje nova energetska kriza do kraja godine, ali postoje rizici zbog smanjenja obima proizvodnje nafte OPEC+ i nepovoljnih vremenskih uvjetima koji mogu da umanje efektivnost hidroelektrana.
Ako dođe do energetskog šoka, koji su analitičari definirali kao međugodišnji rast cijena od 11 posto u drugoj polovini godine, onda će i ukupna inflacija na kraju godine biti viša. Slovenija i Hrvatska će zabilježiti manji skok ukupne inflacije (za 2,8 i 3,2 procentna poena), dok bi se efekti ovakvog skoka cijena više osjetili u Srbiji, Sjevernoj Makedoniji i Bosni i Hercegovini, očekuje rast za gotovo deset poena.
Inflacija u Bosni i Hercegovini na godišnjoj razini pada deveti mjesec zaredom i u julu je dostigla razinu od četiri posto.
No, unatoč svemu u posljednja dva mjeseca cijene goriva divljaju.
Kako izvještava Ljudski.ba, prije samo dva mjeseca cijena dizela na benzinskim pumpama iznosila je 2,26 KM, a danas se dizelsko gorivo prodaje po cijeni od čak 2,96 maraka.
Nagli - neopravdani skok cijena nafte, prema poznatom scenariju, prouzročio je i naglo poskupljenje osnovnih životnih namirnica.
Ono što možemo zaključiti, da je i nova vlast na državnoj razini pala na ispitu kada je u pitanju podrška građanima zbog nenormalnog rasta cijena osnovnih životnih namirnica. Gotovo da se ništa nije promijenilo u odnosu na ono što smo imali s predhodnim vladajućim politikama u BiH.
Izuzme li se pobjeda državnog parlamentarca Saše Magazinovića, koji je na jedvite jade progurao Zakon o ukidanju PDV-a na doniranu hranu.
Međutim, vlast na državnoj razini, niti ne pomišlja na ograničavanje cijena goriva ili ukidanje ili bar snižavanje PDV-a na osnove životne namirnice, kao što su to u nekoliko navrata učinile sve zemlje u okruženju. Dodikov SNSD je eksplicitno protiv bilo kakvih olakšica za građane, što su u nekoliko navrata i potvrdili odbijanjem takvih prijedloga na domu naroda. Jasno je kako bi u to slučaju privremeno i entiteti, a samim tim i bh. entitet Republika Srpska dobio manje novca za pokrivanje budžetskih rupa u ionako prezaduženom entitetu. Dokaz je to da nova vlast slijedi principe stare garniture političara, uopće ne razmišljajući o građanima koji su ih doveli na vlast.
A, građani imaju dvije opcije - vlast kazniti na izborima, ili pokupiti stvari i napustiti državu u kojoj vlast ne mari za građane.