Društvo

NOVA NADA ZA TUZLU: Nakon odlaska Wizz Aira donesena ključna odluka

Kompanija ACMI Trade Air iz susjedne Republike Hrvatske pregovara sa Zračnom lukom Tuzla o stacioniranju jednog od svojih zrakoplova Airbus A320 u Tuzli, nakon planiranog zatvaranja Wizz Airove baze u gradu sljedećeg mjeseca.

 

Trade Air je spreman dati svoje zrakoplove na wet leasing tuzlanskom aerodromu, dok bi ovaj morao planirati rute i prodaju. Wet-lease uključuje zrakoplovnu tvrtku koja ustupa svoj zrakoplov, posadu, održavanje i osiguranje drugom subjektu. Razgovori sa zrakoplovnom kompanijom, zračnom lukom i lokalnim vlastima iz Tuzle održani su prošli tjedan u Zagrebu, o čemu je ranije izvijestio Ljudski.ba.

Trade Air je potvrdio da su razgovori održani. Uprava tuzlanske zračne luke je prošli tjedan istaknula: “Imamo dogovor da ne izlazimo u javnost dok ne dobijemo zvaničnu potvrdu o svemu o čemu je bilo riječi. Održali smo sastanak, očekujemo da se napravi prijedlog sporazuma nakon čega će ići daljnji koraci. U pregovorima smo s jednom ozbiljnom kompanijom koja do sada nije letjela iz Bosne i Hercegovine.

Zainteresirana je za pokretanje nekoliko destinacija koje do sada nismo imali. Osim toga, u pregovorima smo s nekoliko prijevoznika o letovima iz Istanbula, koji je glavno međunarodno čvorište”. Nadalje, zračna luka je napomenula da je primila pismo namjere od kompanije Air Montenegro, koja je izrazila interes za pokretanje usluga iz grada. Zračnu luku Tuzla čeka težak put ako ne pronađe zamjenu za Wizz Air, koji ove zime planira nastaviti letjeti na samo četiri linije. Tijekom nadolazeće zimske sezone, koja počinje 29. listopada i traje do 30. ožujka iduće godine, zračna luka će imati samo dvanaest odlaznih letova tjedno, u odnosu na prvotno planirana 43 polaska tjedno.

Umjesto prvobitno planiranih 7.740 tjedno odlaznih sjedala iz Tuzle, aerodrom će imati samo 2.160 tjednih odlaznih kapaciteta. Zračna luka Tuzla je u periodu siječanj - juli opslužila 429.473 putnika. Brojka predstavlja porast od 101% u odnosu na prošlu godinu i 26,8% više u odnosu na prethodni rekord postavljen u istom razdoblju 2019.

Kako saznaje Ljudski.ba, u razgovore je pored uprave Zračne luke Tuzla uključena i Vlada Tuzlanskog kantona, koja ima zadatak osigurati financijska sredstva kojim bi se stvari pokrenule i osigurao opstanak tuzlanskog aerodroma.