U aprilu ove godine tada nepoznati kupac stekao velike udjele u firmama Pretis i Binas, koje su među liderima u vojnoj industriji BiH. Kupac je poslovao preko skrbničkog računa otvorenog u jednoj domaćoj banci pa se nije moglo znati o kome se radi.
Nepoznati kupac tada je preuzeo oko 33 posto dionica vogošćanskog Pretisa i 23 posto dionica bugojanskog Binasa za ukupno 15-ak miliona KM.
Mediji su par dana kasnije objavili da iza svega stoji američka kompanija Regulus Global, koja je navodno kupac dionica.
Pravi kupac dionica je kompanija Sikto, registrovana u Sarajevu, na adresi Maglajska 1, javlja Biznisinfo.
Ova firma je u međuvremenu kupovala još dionica, pa sada drži udio od 41,5 posto vlasništva u Pretisu, i ozbiljno se približila državnom vlasništvu koje iznosi 51 posto.
Također, u Binasu sada imaju 25,69 posto vlasništva, i također su drugi najveći dioničar nakon Federacije koja drži također 51 posto udjela.
Prema podacima i procjenama BiznisInfo.ba, ovaj investitor je udio u Pretisu platio nešto preko 17 miliona KM, a zajedno s dionicama Binasa to se penje na oko 18 miliona maraka. Oni su dionice kupovali od privatnih dioničara, uglavnom investicionih fondova.
U međuvremenu, isti medij je otkrio da je kupac ovih dionica firma Sikto koja je prošle godine osnovana u Sarajevu na adresi Maglajska 1.
Riječ je o firmi registrovanoj za iznajmljivanje i upravljanje vlastitim nekretninama ili nekretninama uzetim u zakup koja lani nije imala prihoda, a poslovala je s gubitkom od 71.032 KM, te je imala jednog zaposlenog.
Također, isti portal otkriva da je sama firma Sikto u međuvremenu dobila novog vlasnika.
Ranije ove godine vlasnik firme Sikto je bila kompanija Mann Holding s.r.o. iz Češke Republike. U međuvremenu je došlo do promjene, pa je sada vlasnik ove kompanije firma Sitko Acquisition LLC iz Sjedinjenih Američki Država.
No, ono što je i dalje nepoznato, a što je ključno u svemu, jeste ko je zapravo vlasnik firme Sitko Acquisition, pa samim tim i pravi vlasnik dionica Pretisa i Binasa.
To, kako se čini, u ovom trenutku niko ne zna. Naime, na internetu ne postoji nikakav trag o ovoj kompaniji, niti ona ima svoju internet stranicu.
Jedino što se može saznati jeste da je riječ o novoj kompaniji koja je osnovana ranije ove godine na adresi Ulica 3500 Jug, Du Pont autoput, u gradu Dover u američkoj saveznoj državi Delaware.
No, ono što je taj medij uspio pronaći jeste da se na ovoj adresi zapravo nalazi agencija, odnosno agent koji pomaže firmama kod osnivanja i vođenja posla. Među uslugama koje nudi ovaj agent jeste “održavanje fizičke adrese, prosljeđivanje državne pošte, upravljanje korespondencijom” itd.
Dakle, firma je očito koristila usluge ovog agenta kako bi se tu registrovala i imala adresu u SAD-u, dok iza same kompanije praktično može stajati bilo ko.
Na kraju, treba reći da sve ovo nije nezakonito, ali je veoma misteriozno i govori o tome da bi organi države svakako trebali dobiti više podataka o tome ko je ovaj investitor i kakve su mu namjere.
Utjecaj ovog investitora na namjensku industriju FBiH nikako ne treba zanemariti. Dosad je uglavnom vladalo mišljenje da Federacija upravlja vojnom industrijom jer drži 51 posto u ključnim kompanijama, dok ostali dioničari mogu ostvarivati samo pravo na isplatu dividende, odnosno zarade.
No, činjenice govore da to baš nije tako. Direktor kompanije Sikto d.o.o. Sarajevo izabran je u nadzorne odbore Pretisa i Binasa, što znači da ova firma, osim što je veliki dioničar, ima uvid i utjecaj u poslovanje ove dvije važne kompanije.
Inače, direktor firme Sikto d.o.o. Sarajevo je Akos Laszlo Horvath.