Društvo

MINISTRICA U MINSKOM POLJU: Pomoć njemačke ambasade je važna

Ministrica civilnih poslova Dubravka Bošnjak i njemački veleposlanik Thomas Fitchen, posjetili su minski sumnjiva područja regije Majevica. Na projektu Majevica trenutno radi preko 100 osoba iz BHMAC, MAG i NPA koji su prisutnima prezentirali do sada postignute rezultate na ovom projektu kao i preostale aktivnosti kako bi područje Majevice bilo slobodno od mina u 2024 godini.

 

Uz ministricu i veleposlanika na Majevici su boravili i njemački vojni ataše Franz Josef Nolte, direktor BH MAC-a Enis Horozović, predstavnici međunarodnih organizacija u BiH – Mines Advisory Group – MAG i Norveška narodna pomoć- NPA, predstavnici OSCE-a, načelnici majevačkih općina i drugi uključeni u proces deminiranja na području Majevice.

Projekat, financiran od Savezne Republike Njemačke u iznosu od 9,7 milijuna eura, predviđa deminiranje ukupne površine 27,88 kvadratnih kilometara, a uključuje 5 majevačkih općina od čega 2 iz Republike Srpske i 3 iz Federacije BiH, te predstavlja dobar primjer međuopćinske i međuentitetske suradnje u BiH.

Projektom, koji je počeo u srpnju 2022. i trajat će do kraja 2024., planirano je od mina bude oslobođeno područje između Semberije, Posavine i Tuzlanske kotline.

Ministrica Bošnjak prilikom posjete zahvalila se donatorima, kao i svih hrabrim sudionicima ovog Projekta na energiji i podršci koju nesebično pružaju.

„Projekt Majevica, kao i mnogi drugi projekti deminiranja, nisu samo proces uklanjanja mina, nego ulaganje u budućnost naše zemlje, mir, stabilnost i prosperitet“, istakla je ministrica Bošnjak.

Ističući dugogodišnju ulogu Savezne Republike Njemačke u deminiranju u BiH, veleposlanik Fitschen naglasio je važnost ovog projekta u smislu pomirenja i stvaranja sigurnog okruženja za građane BiH.

Na projektu Majevica trenutno radi preko 100 osoba iz BHMAC, MAG i NPA koji su prisutnima prezentirali do sada postignute rezultate na ovom projektu kao i preostale aktivnosti kako bi područje Majevice bilo slobodno od mina u 2024 godini.

Projekt ima dalekosežne posljedice, ne samo za sigurnost građana, već i za razvoj gospodarstva i turizma u regiji, obnovljene domove, poljoprivredna dobra i krajolik. Deminiranje predstavlja ključnu fazu u obnovi, stvarajući uvjete za održivi ekonomski rast i razvoj infrastrukture.

Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine nastavit će, u suradnji s domaćim i inozemnim partnerima, s predanim radom u području deminiranja kako bi osiguralo sigurno okruženje i prosperitetan razvoj u svim dijelovima BiH.