Fahrudina Fraštu život nije mazio: Rat ga je pomakao s njegovog rodnog ognjišta. Iako je ranjavan njegova najveća bitka bila je ona poslijeratna. San o povratku na Drinu pretvorio je u javu stvarajući pravi mali raj na entitetskoj liniji između Foče i Ustikoline. Svojim oprimjerom pokazao je da se krive Drine daju ispravljati.
Kriva Drina je ugostiteljski objekat koji predstavlja uspješnu priču u borbi za održivi povratak.Godine mukotrpnog rada tokom kojeg je Frašto vlastitim rukama stvarao svoj mali raj su se isplatile. Bilo je i suza, supruginih. Kako za Ljudski.ba kaže Frašto znala je iz restorana pobjeći u plastenik i zaplakati od umora.
- Želja za povratkom na rodnu grudu je bila velika. Po profesiji sam ugostitetlj i vjerovao sam u san da na svojoj Drini mogu vratiti oteti život. Dizao sam kredite, nisam mogao plaćati majstore pa sam svaki kamenčić ja ugrađivao, svako drvo rezbario, učio se i radio, ali se isplatilo, kaže za Ljudski. ba Frašto.
Njegov objekat je u RS-u a gosti dolaze s obje strane entitetske linije. Isto je i sa radnicima. Lastavice koje su davno svile gnijezdo iznad jednog od stolova Fahrudin ljubomorno čuva iako bi ga mnogi sklonili jer mu oduzimaju jedan sto.
- Svako ima svoju nafaku. One su za mene simbol i biće tu dok god one budu željele. Kako se one svake godine vraćaju takoi sam se i ja vratio ovdje na Drinu i opet uživam, istakao je u razgovoru za Ljudski.ba Frašto.
Fahro je znao iskoristiti i podršku Federalnog ministarstva za izbjegla i raseljena lica pa Kriva Drina danas predstavlja jednu priču koja spaja rijeku i magistralu. Između razvija se i poljoprivredno gazdinstvo jer je cilj da jednog dana Fahrini gosti jedu samo domaću hranu. Pored Drine planiraju se bungalovi jer Fahro vjeruje da je turizam velika šansa za BiH i povratnike.
Fahrinu priču pogledajte u nastavku:
OVAJ TEKST NASTAO JE U SARADNJI SA FEDERALNIM MINISTARSTVOM IZBJEGLIH I RASELJENIH OSOBA F BIH KOJE JE SPONZORIRALO PROJEKAT MULTIMEDIJALNOST ZA ODRŽIVI POVRATAK. OVIM PROJEKTOM EDUCIRA SE 0O 40 MLADIH POVRATNIKA ZA KORIŠTENJE NOVIH TEHNOLOGIJA KOJE IH ČINE KONKURENTNIJIM NA TRŽIŠTU RADA.