Zamjenica državnog ministra izbjelica i rasejenih lica Duška Jurišić, posjetila je povratnike u Gacku čija je imovina bila meta još uvijek nepoznatih napadača.
Hoćemo li se povlačiti, pitaju malobrojni bošnjački povratnici u Gacku. Nisu to nesretni i nezadovoljni ljudi. Malobrojna zajednica živi uglavnom od stočarstva, ponosna na svoja stada koza i krava.
Nikada ne biste pomislili da je riječ o farmerima, uzgajivačima koza, proizvođačima sira, mlijeka...Utisak je kao da ste usred neke velike gradske čaršije, s dotjeranim damama i gospodom.
Ne kritikuju oni gatačkog načelnika, naprotiv, a nema ružne riječi ni o komšijama Srbima. Oni su samo zabrinuti, svjesni prijetnji po mir i sigurnost u Bosni i Hercegovini.
Pucanj u kuću Hame i Enise Krvavac ih je zabrinuo, potaknuo sjećanja...Kažu da su lično uložili 1,3 miliona u obnovu kuća i infrastrukture u Cernici i Ključu.
Ne žale se da su zaboravljeni, za razliku od mnogih drugih, skromna je lista njihovih zahtjeva, od tabli s oznakama sela do toga da, kao što su to uradili Sarajevski i Tuzlanski kanton, vlasti u Hercegovačkoneretvanskom kantonu omoguće zdravstvene usluge identifikacijom na osnovu lične karte.
Može se tu još mnogo toga uraditi obnovom kuća i izgradnjom cesta, te poticajima za poljoprivredu. Mnogi će reći da su preveliku buku mediji digli zbog jednog ispaljenog metka.
Međutim, mediji su podsjetili na ovaj zaboravljeni hercegovački gradić, ali i na ruševine Gračanice, u kojoj su se snimale filmske scene kao predskazanje nadolazećih vremena, a u kojima će pred kraj rata povratnici naći posmrtne ostatke jednog uglednog Bošnjaka, predratnog direktora TE Gacko.
Tako je u sjeni ruševina kuća poznatih bošnjačkih porodica u Gračanici, novinarima prošao još jedan 3.maj,
Dan slobode medija. Da li previše traže Gačani ako naredni žele dočekati bez ijednog ispaljenog metka...., poručila je Jurišić.