Društvo

JEDAN KRALJ, DVA ENTITETA: Tvrtko u Banja Luci srpski, u Sarajevu bosanski

HIstoričari se slažu u jednom: Bosna je za vladavine Tvrtka I bila država u usponu, sa razvijenom diplomatijom, sopstvenim arhivom i dobro čuvanim granicama.

U centru Banje Luke 25. septembra navečer je otkriven spomenik bosanskom kralju Tvrtku I Kotromaniću, čija se vladavina vezuje za vrijeme najvećeg procvata i stabilnosti Bosne.

Tvrtko I je posljednji ban i prvi kralj srednjovjekovne Bosne koji je vladao do 1391. godine.

Nema zvaničnih podataka koliko je koštala izgradnja spomenika u Banjoj Luci.

Njegovo postavljanje najavio je u augustu prošle godine banjalučki gradonačelnik Draško Stanivuković, nakon što je spomenik postavljen u Sarajevu, u blizini zgrade Predsjedništva Bosne i Hercegovine.

 Tome su prethodile višemjesečne diskusije u javnosti o lokaciji na kojoj bi spomenik trebao biti.

Postavljanje spomenika poslužilo je i za podsticanje rasprave, prevenstveno u političkim krugovima, čiji je Tvrtko bio vladar – bosanski, srpski ili hrvatski.

HIstoričari se slažu u jednom: Bosna je za vladavine Tvrtka I bila država u usponu, sa razvijenom diplomatijom, sopstvenim arhivom i dobro čuvanim granicama.

No, prije svega, po privrednom usponu i kovanim zlatnicima, koji su bili čak četiri puta teži od onih osmanskih, prema istorijskim zapisima.

Bosanskom kralju Tvrtku je u susjednoj Crnoj Gori 2013. godine podignut spomenik, kao osnivaču Herceg Novog. U istoriji i starim spisima je zapisano kako je kralj Tvrtko 1382. godine udario temelje ovog mjesta na obali Jadranskog mora.

Povezani članci