Društvo

HRVATSKA UVELA ŠENGEN ZA ZRAČNI PROSTOR: Velika promjena za punike iz EU

Hrvatska je potpuno završila proces ulaska u Schengen. Naime, točno u ponoć s ljetnim redom letenja, u šengenski režim ušle su i hrvatske zračne luke. To znači bržu proceduru i prolazak putnika jer se svi letovi u šengenskom prostoru tretiraju kao domaći.

Očekuje se i veći promet te više gostiju na pragu turističke sezone. Nakon određenih prilagodbi i prenamjena terminala i čekaonica, u zračnim su lukama spremno dočekali prve putnike sa šengenskih aviolinija.

Mnogi međunarodni letovi postaju domaći, pa će omjer kod većine zračnih luka biti otprilike 70 prema 30 posto u korist domaćih letova. To znači i da putnici koji lete iz Hrvatske ili u Hrvatsku iz hrvatskih i europskih zračnih luka neće prolaziti kontrolu osobnih dokumenata nego samo sigurnosne kontrole i potom će se moći  ukrcati u zrakoplov.

Za primjenu šengenskog režima najveća zračna luka u Hrvatskoj zagrebačka  uložila je u radove za prilagodbu prostora i drugog milijun eura, očekujući da će putnicima koji putuju u članice Schengena ili dolaze iz njih od nedjelje prolazak kroz luku biti lakši i brži.


Prvog dana 26. ožujka očekujemo 108 odlaznih i dolaznih letova, od kojih 53 dolazna, a od toga 10 izvan šengenskog područja, što su sada međunarodni letovi. Ostali su letovi domaći, odnosno unutar tog područja. U odlasku se očekuje 55 letova, od toga 11 međunarodnih, izvan Schengena, te 44 domaća leta, unutar šengenske zone. Iz MZLZ-a iznose i da će u ljetnom redu letenja 2023. Zagreb biti izravno povezan s 58 destinacija te da očekuju nastavak trenda porasta, na ukupno 3,8 milijuna putnika do kraja godine.

Prvi je, kao domaći let, nešto prije 9 sati u zračnu luku sletio zrakoplov iz Poljske. Putnici su oduševljeni, neki čak i iznenađeni jer nisu morali pokazivati dokumente. O promjenama u zračnoj luci izvijestila je glasnogovornica Lidia Capković. 

Druga po veličini zračna luka u Hrvatskoj također spremno dočekuje šengen, bez gužvi i zastoja.


- Za danas su najavljena 23 komercijalna zrakoplova, od kojih 19 iz šengenskog prostora, s četiri do pet tisuća putnika. Ulaganja u prilagodbu su bila minimalna jer je putnički terminal dovršen 2019. i projektiran za primjenu šengenskih pravila, a najveće promjene su bile u premještanju kućica za graničnu kontrolu u prostor odlazaka putničkog terminala, odgovaraju iz splitske zračne luke.


U ljetnom redu letenja 2023. očekuju približno 13.500 letova od 52 prijevoznika kojima će Split povezati s 89 odredišta, dok do kraja godine predviđaju promet od oko 3,3 milijuna putnika, koliko je bio rekordne 2019. godine.

Dubrovnik očekuje 20 posto veći promet

Najjužnija zračna luka u Hrvatskoj, Dubrovnik, završila je radove u zoni dolazaka putničkog terminala za putnike iz non-šengen destinacija i trećih zemalja, a priprema se i za uvođenje EES (engl. entry/exit system) sustava, koji bi trebao stupiti na snagu tijekom godine.

Danas imaju 21 redovni let s ukupnim kapacitetom zrakoplova od 6.600 sjedala, a pet letova je iz i prema non-šengenu, dok su ostali letovi iz/prema šengenskim destinacijama.

U ljetnom redu letenja Dubrovnik će s letovima 50-ak prijevoznika biti povezan s više od 75 destinacija u zapadnoj i srednjoj Europi, a već u prvom tjednu ljetnog red letenja ta bi luka trebala biti povezana direktnim letovima s najvažnijim međunarodnim čvorištima u Europi. Imat će i direktne letove United Airlines-a s New Yorkom i Flydubai-a za Dubai.

Zrakoplovi iz šengenske zone sletjeli su u zračnu luku Dubrovnik i sve protječe bez problema, potvrdio je komercijalni direktor Ivan Maslač. Najave za sezonu su, kazao je - odlične. U 2023. Zračna luka Dubrovnik očekuje porast prometa putnika od oko 20 posto u odnosu na 2022. i povećanje broja operacija oko 15 posto.

U odnosu na 2019. koja nam je bila rekordna godina s 2,89 milijuna putnika, ove bi godine trebali ih imati oko 90 posto od tog broja, iznose iz te luke.

Povezani članci