Društvo

HRVATI NE VIDE RAT U BIH: Huškaju oni što ni sat nisu bili u rovu

Dosta nemira donijele su nedavne dezinformacije u medijima o pozivima na naoružanje. Reagirao je tada i zamjenik ministra obrane Slaven Galić, ali retorika pojedinih domaćih političkih dužnosnika i dalje zna biti zabrinjavajuća i huškačka.

Nakon informacije Ministarstva obrane i EUFOR-a o uobičajenoj zajedničkoj vježbi planiranoj za ovaj mjesec, pojavile su se dezinformacije kako je to pojačavanje snaga zbog sigurnosne ugroženosti BiH i upućeni su pozivi za naoružanje koji navodno potpisuju pojedini politički dužnosnici.

“Morao sam reagirati na to, kao i na neke huškačke izjave o ratu koje su se pojavile pogotovo u zadnjih 15 dana. Drago mi je što je EUFOR nakon toga ima sličnu izjavu koja je također upozorila na izjave pojedinih političara i stranaka u BiH”, rekao je Slaven Galić, zamjenik ministra obrane BiH.

Struka smatra kako je dezinformacija plasirana iz dva dominantna izvora – Sarajeva i Beograda i imala je dvije namjene, obje uspješne u visokoj mjeri.

“Prva je bila da se kod određenog dijela bošnjačke javnosti izazove i potakne određena akcija, namjera ili misao nasilnog djelovanja prema Srbima ili srpskom političkom, a koju bi onda oni prikazali kao vjersku ekstremističku pojavu u BiH. A druga je imala vrlo suptilniju i vremenski dugoročniju u toj mjeri da privikava javnost na eventualni raspad države i sve posljedice koje bi on proizveo. Suptilno provlačeći dvojbu isplati li se umrijeti i ginuti za ovakvu državu”, kazao je Robert Kolobara, stručnjak iz područja informacijskih znanosti.

Za djelovanje Oružanih snaga mora postojati politički konsenzus, dok su za zaštitu teritorijalnog integriteta BiH na raspolaganju i snage EUFOR-a te NATO-a. Iz ministarstva obrane i ministarstva sigurnosti uvjeravaju kako većih prijetnji izvana po BiH nema.

“Kada je u pitanju EUFOR, njihov mandat je vrlo jasan sukladno Daytonskom sporazumu, odnosno odlukama Vijeća sigurnosti UN-a koje obnavljaju mandat EUFOR-a svakih godinu dana. Njegov mandat je tu da osigura mir i sigurnost u BiH. Prema izjavama zapovjednika i načelnika EUFOR-a, nisam vidio da ima bilo kakvog narušavanja sigurnosti kada je u pitanju BiH, dodaje Galić.

“Može se konstatirati da je sigurnosno stanje zadovoljavajuće. Analizom informacija s kojima raspolažu policijske agencije u BiH te ostale agencije koje su zadužene za sektor sigurnosti, obavještajno-sigurnosne agencije, dovode do tog zaključka”, smatra zamjenik ministra sigurnosti BiH Ivica Bošnjak.

Ipak, retorika bh. političara često zna biti huškačka i zapaljiva. S jedne strane prijetnje odcjepljenjem Milorada Dodika i drugih dužnosnika iz Republike Srpske, a s druge strane bošnjački dužnosnici uzvraćaju prijetnjama ratom i uhićenjima.

“Zasigurno da ta retorika itekako utječe na sigurnosnu situaciju, odnosno na opće stanje pučanstva, na osjećaj sigurnosti. Nažalost, svi ovi akteri koji se pozivaju i koji koriste ovaj rječnik oni niti su bili u ratu, niti proveli na liniji. Da su proveli jedan sat u rovu, ne bi koristili taj rječnik”, naglašava Bošnjak.

Kolobara posebno apostrofira situaciju u RS.

“Vidimo da u posljednje vrijeme Republici Srpskoj oduzimaju nadležnosti i priprema joj se oduzimanje imovine. Stoga, treba gledati kroz tu prizmu njihove najave o secesiji. U takvoj konstelaciji snaga danas, put prema neovisnosti bi značio mnoge probleme i puno više bi politički Srbi izgubili, nego dobili”, kazao je Kolobara za RTV HB.

Zapaljiva retorika donekle je prisutna i zbog skorog ulaska vrijeme predizborne kampanje za lokalne izbore. Ipak, BiH je daleko od bilo kakvog izvanrednog stanja, ali nužno je pokušati smiriti političke tenzije koje uvelike usporavaju ili potpuno zaustavljaju željene reforme.

Povezani članci