avne marinske snage krenule su iz vazduhoplovne Ajndhoven prema BiH. Ovo je oko 100 od 150 marinaca. Oni će biti dio misije EUFOR-a Althea. Još 50 marinaca je već otišlo ka toj balkanskoj državi”, saopštilo je Ministarsto odbrane na mreži X.
U decembru 2004. godine, EUFOR je, djelujući pod mandatom UN-a, zamijenio stabilizacione snage NATO saveza u BiH.
Dolazak Holanđana najvljen je još u aprilu ove godine.
obzirom na geografsku blizinu, Nizozemska i Evropska unija (EU) imaju direktan interes za stabilnost na Zapadnom Balkanu. Zajedno sa partnerima, Nizozemska ima za cilj promovirati političku i društvenu stabilnost i mirnu koegzistenciju u Bosni i Hercegovini i šire na Zapadnom Balkanu - naveli su tada ministar vanjskih poslova Nizozemske Wopke Hoekstra i ministrica odbrane ove zemlje Kajsa Ollongren.
Ranije je stiglo deset vojnika koji rade na prikupljanu obavještajnih podataka.
Povratak Holanđana za majke Srebrenice je bio sporan.
Munira Subašić, predsjednica Udruženja "Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa" kazala je u reakciji da je iznenađena odlukom EUFOR-a što baš nizozemski vojnici ponovo, nakon njihove sramne uloge u Srebrenici, dolaze u BiH.
- Vjerujte da sam baš iznenađena. Prvo su htjeli da nam poture hrvatske vojnike, mi nismo dali. Sad nam daju još gore, nizozemske vojnike koji nisu obavili svoju misiju u Srebrenici. Čak 18 godina se kao sporna vodila naša tužba sa holandskom vladom zbog uloge njihovih vojnika u Srebrenici, sada oni isplaćuju porodicama odštete. Ako će biti onakvi kakvi su bili prije 30 godina, mi nećemo dozvoliti da oni dolaze - poručila je Subašić.