Proteklih dana puno bure je bilo zbog tvrdnji ministra odbrane BiH da EUFOR premješta svoje treupe u kasarne u Bijeljini i Orašju. Spominjala se čak i mogućnost da EUFOr poveća broj vojnika u BiH, što se bar za sada neće dogoditi.
Portparol Evropske komisije Peter Stano prema tvrdnjama Nezavisnih novina rekao je da trenutno ne postoje planovi za povećanje operacije EUFOR-ALTEA.
- Struktura i snaga EUFOR-ALTEA misije je usklađena prema operativnim potrebama - naveo je Stano.
EUFOR sada ima 1.100 vojnika iz 19 zemalja, koji su opremljeni vrhunskim pješadijskim naoružanjem i oklopnim transporterima, te da se taj kapacitet može povećati u svakom momentu na 2.500, jer EUFOR ima operativnu rezervu koja se nalazi u zemljama članicama NATO, a koje mogu brzo angažovati i poslati u BiH, da bi se spriječio bilo kakav sukob na ovim prostorima.
o je pravo koje EUFOR ima po osnovu Dejtona. Ukoliko EUFOR ne bi bio u mogućnosti da osigura mir u BiH, onda bi to, opet po osnovu Dejtonskog mirovnog sporazuma, uradio NATO
Sa EUFOR ima snagu u BiH jasno je i analitičarima iz Srbije. Bez obzira koliko se aktivnosti EUFOR-a u BiH koriste u političke svrhe analitičar Aleksandar Radić vjeruje da EUFOR znas kako pokazati mišiće.
– Njihov zadatak je jasan, odnosno jasni su signali iz zapadnih centara moći, koji poručuju da neće dozvoliti da u BiH dođe do radikalnih poremećaja bezbjednosne situacije – smatra Radić.
Dodaje da su zapadne sile trenutno skoncentrisane na rat u Ukrajini, ali da istovremeno jednim okom gledaju na Balkan.