Društvo

DUŠKA JURIŠIĆ OGORČENA: Direktno kršenje Dejtonskog sporazuma

Zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice Duška Jurišić smatra da je otvoreno vrijeđanje na nacionalnoj i vjerskoj osnovi radnica Bošnjakinja u podružnici u Srebrenici Preduzeća '6. novembar“ iz Zvornika, ohrabreno izostankom efikasne reakcije tužilaštava na napade na povratnike Fadila i Ajšu Memišević iz Višegrada, Osmana Mehanovića iz Bratunca, Senada Sejfića iz Kamenice u opštini Zvornik. 

Pritisci na povratnike nastavljeni su, kako je naglasila, pritvaranjem Mirsada Omerovića iz Srebrenice, te prekomjernom upotrebom policijske sile protiv maloljetnog A.J.

- Na hitnoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine jednoglasno je donesen zaključak o osudi napada na povratnike u Bosni i Hercegovini, te formiranju komisije koja je dužna u roku od 45 dana predložiti mjere za zaštitu povratnika. Od tada, 21. septembra napadi i pritisci su nastavljeni - naglasila je Jurišić. 

Prema njenom mišljenju, najgore što se može dogoditi da radnice, koje su javno digle glas zbog vrijeđanja na nacionalnoj i vjerskoj osnovi, izgube posao ali i neophodni osjećaj sigurnosti i to ne samo na radnom mjestu kao što se to dogodilo novinarki Kadiri Šakić iz Srebrenice, koja je sa porodicom napustila Bosnu i Hercegovinu.

- Odgovornost vlasnika tvornice je da upozori i sankcionira odgovorne za uvrede, na lokalnoj vlasti da pruži osjećaj sigurnosti, na društvu da osudi odgovorne i pruži podršku ugroženima, te gradi toleranciju, a na međunarodnoj zajednici da kontinuirano političke lidere upozorava na važnost poštivanja ljudskih prava i u kontekstu ispunjenja uslova za punopravno članstvo u Evropskoj uniji. Uostalom, nisu li napadi na povratnike direktno kršenje Dejtonskog sporazuma, Aneksa VII? U suprotnom, svi zajedno smo saučesnici u još jednom etničkom čišćenju. Ni u profesionalnom ni u ličnom, privatnom kapacitetu to sebi neću dozvoliti - poručila je Jurišić. 

Povezani članci