Iako studije pokazuju da je za potpuni odmor za vrijeme ljetnih vrućina potrebno minimalno dvije sedmice, za većinu građana naše zemlje provesti barem nekoliko dana na moru zahtijeva mnogo odricanja tokom cijele godine.
Ipak, turističke agencije aranžmane brzo rasprodaju. Da li je plaćati na rate ili pak dići kredit pa otići na kupanje, polako, ali sigurno, postala praksa bh. građana?
Vruće gradske ulice i vrtoglavo visoke temparature već slute na godišnje odmore i morsku obalu. Pored pitanja - kada, glavno pitanje je kako? Rijetki građani s kojima smo razgovarali, će dalje od Neuma.
Na izlozima turističkih agencija mnoge primamljive ponude. Od Grčke, Italije, susjedne Hrvatske, Crne Gore, po jeftinijim cijenama ističu se turska i albanska obala. Ipak, zvanične statistke najpovoljnijih zemalja za odmor u odnosu na naš standard još nema.
Uzrečica "Ne ljetuje onaj ko ima novac, nego ko je navikao", sudeći prema podacima u agencijama, čini se i ove godine još važi.
"Prodaja za Tursku krene već u februaru. Znači, prvi termin je 17. juni pa do kraja sezone i već u februaru se vrši prodaja aranžmana za Kumburgaz. Svake sedmice imamo od 75 do 80 putnika autobusom. Znači, to je petkom, a subotom imamo polazak avionom i tu bude otprilike oko 30 putnika avionom", kaže Edin Omeragić, djelatnik turističke agencije.
Ono što je očigledno je da je Hrvatska poskupila, ističu turistički radnici, tako da tročlanoj porodici za sedam dana, ako se odluči primjerice za Makarsku, u julu treba u prosjeku blizu 2.000 KM samo za smještaj. Stoga je plaćanje na rate postala ustaljena praksa.
"Do polaska se plaća tako da svako može sebi napraviti neku orgnazaciju plaćanja. Također, s bankama imamo ugovor pa se može uplaćivati na rate", kaže Omeragić.
Organizacija je skoro pola posla, ističu ekonomisti. Planiranjem budžeta i lokacije ljetovanja te štedljivim ponašanje na samom ljetovanju, iako ističu da jeste teško, ipak se može uštedjeti za godišnji odmor.
"Prosječna plaća u Bosni i Hercegovini je 1370 konvertibilnih maraka. Ako govorimo o domaćinstvu koje ima četiri člana, od kojih dvoje radi, onda je to 2.700 konvertibilnih maraka. Za godinu dana, ako se štedi, recimo između pet i deset posto, može se uštedjeti nekih 3.000-3.100 KM", kaže Jasmin Halebić, profesor na Ekonomskom fakultetu Zenica.
Savjet je svakako da koristite anonimni način pretraživanja turističkih ponuda na internetu, kako biste spriječili da internet pretraživači prate vaše pretrage i prilagođavaju ponude, koje tada često budu skuplje. Svakako, zlata vrijedan savjet svih upitanih na ovu temu je da ovo ljeto istražimo malo više ljepote naše zemlju kako bi je više voljeli.