Društvo

BRUKA U RS-u: Djeca će u školama učiti o "herojima" Mladiću i Karadžiću

Novi pokušaj revidiranja povijesti, negiranja genocida, počinitelja, zločina. Sistemski, kroz obrazovanje, učeći najmlađe lekcije po mjeri vladajućeg sustava i nacionalnističkih politika.

Naime, učenici devetog razreda osnovnih škola u RS-u izučavat će novu nastavnu temu - Republika Srpska i odbrambeno-otadžbinski rat. I da, može gore. U njoj podaci koji prkose presudama međunarodnih sudova. Ratko Mladić, Radovan Karadžić i ostali predstavljeni su kao heroji. Čeka se reakcija Tužilaštva Bosne i Hercegovine i OHR-a.

Dostupna veb-stranica i alarmantan potez u RS-u. Deset nastavnih časova u osnovnim školama u ovom bh. entitetu bit će posvećeno izučavanju historije po mjeri sistema. Pa će tako, između ostalog, presuđene ratne zločince idealizovati kao heroje. U tematskoj cjelini koja do sada nije bila dostupna učenici 9. razreda će učiti o Vojsci RS-a i njenom nastanku, raspravljati o ratnim operacijama i strukturi koju su, podsjetimo, činili presuđeni ratni zločinci. Sve u smislu glorifikacije, a ne osude.

„Meni je bilo alarmantno da se uvodi nastavna tema u kojoj se uvode Ratko Mladić, Radovan Karadžić, presuđeni ratni zločinci, u kontekstu šta su oni bili, a ne šta su počinili. To je pokušaj da se kroz obrazovni sistem indokriniraju neke nove generacije, nažalost“, kaže potpredsjednik RS-a Ćamil Duraković.

Tako su osim Mladića i Karadžića, u planu i programu za učenike devetog razreda navedena imena i Momira Talića i Novice Simića, generala i komandanta Vojske RS-a čija prošlost i djelovanje se također vežu za genocid.

Ambasada Sjedinjenih Američkih Država odgovorila je na upit o promjenama u nastavnom planu i programu za nastavu historije u RS-u, a kojim je predviđen fokus na osobe koje su osuđene za ratne zločine uključujući i genocid. "Neodgovorno je politizirati obrazovanje i podrivati međusobno povjerenje i r...

Novinar i publicista iz Banjaluke Dragan Bursać, između ostalog, pita hoće li neko reagovati: "Dodan je i pojam 'Andrićgrad', Diznilend srpskog nacionalizma i mjesto pranja novca. Ponavljam, ovo je zvanični školski plan i program, na 49% teritorije BiH, a ne pijančevanje ispred seoske zadruge”, naveo je on na svom Facebook profilu.

Također, jedan od diskutabilnih pojmova je i 9. januar. Neustavni Dan RS-a, a koji se – uprkos sudskoj presudi, u ovom entitetu proslavlja. Potezi poput ovog vode samo u dublje podjele, krše zakone i odgajaju generacije koje neće moći razlučiti šta je istina.

“Obrazovanje će doći glave ovoj državi iz prostog razloga što nećemo imati građane Bosne i Hercegovine već ćemo imati Srbe, Hrvate i Bošnjake koji potpuno odvojeno funkcionišu, potpuno odvojeno gledaju na prošlost, sadašnjost i budućnost”, kaže politički analitičar Srđan Puhalo.

Profesor Strajo Krsmanović ističe da je istina samo jedna, a da je odgovornost za ovakvo stanje u RS-u, i kada je obrazovanje u pitanju, na politici, čije vođe prave društvo koje nema drugu perspektivu osim potpunog kraha.

“Bojim se da na to nema suvislog odgovora, to je samo produbljivanje krize, vođenje politike razdora, sunovrata za vlastite građane”, dodaje Krsmanović.

Potpredsjednik RS-a Ćamil Duraković uputio je apel Tužilaštvu Bosne i Hercegovine da reaguje, a traži se i reakcija OHR-a. Upozorava da je prekršen Krivični zakon Bosne i Hercegovine.

“U njemu eksplicitno stoji da negiranje i svaki pokušaj relativiziranja i iskrivljavanja historije i zločina, veličanja ratnih zločinaca je kažnjivo po tom zakonu, a evo samo da upozorimo da se to dešava u institucijama ovog entiteta”, ističe Duraković.

OHR šuti, šuti i Tužilaštvo, ali i politika. Malo je onih koji su glasno na ovakve poteze reagovali. Oni koji jesu upozoravaju da nije riječ o dnevnopolitičkom pitanju već onemogućavanju prava na istinu.

“Kako drugačije tumačiti lekcije o ‘operacijama u Podrinju’, Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću, iza čijih imena se navodi ‘heroji rata’. Kažu da je direktorica jedne škole u Podrinju jučer prebrojavala djecu, te konstatovala kako je ‘dobro što je samo jedno bošnjačko dijete u devetom razredu’?!”, navela je Duška Jurišić, zamjenica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH.

Ovim potezom, ako nadležni ne reaguju na vrijeme, stvara se i mogućnost da pred kraj školovanja i djeca bošnjačkih povratnika u sredinama u kojima su u manjini - budu prinuđena učiti o istoj temi - kroz plan i program o ratnim zločincima u kontekstu heroja.

Povezani članci