Bivši veleposlanik Hrvatske u Rusiji i vanjskopolitički komentator Božo Kovačević za N1 je komentirao situaciju u regiji i svijetu.
Osvrnuo se na izbore u Srbiji, prijetnje Milorada Dodika, a potom i na dva rata u svijetu koji trenutno ostavljaju najveće posljedice - onaj u Ukrajini i onaj u Pojasu Gaze.
Na pitanje radi li se o dubokoj političkoj krizi u Srbiji trenutno, Božo Kovačević je rekao:
“U Srbiji je to već uobičajeno. Godinama su trajali prosvjedi protiv Miloševićevog režima kao i sad protiv Vučićevog. Milošević je pao ne zbog toga što je većina građana izašla na prosvjede, nego jer je tiha većina, koja ga je podržavala, postala indiferentna. Mislim da se to događa Vučiću. Uspio je lažirati izbore, ali na ove prosvjede nema masovnih reakcija njegovih pristaša što znači da je velika većina stanovnika u Srbiji ravnodušna, a što znači da ako se dogodi nešto poput osvajanja Skupštine, to bi se moglo dogoditi Vučiću koji možda živi u iluziji da sad ima potpunu kontrolu.”
Kritizirao je oporbu koja nema dovoljno jakog lidera. Istaknuo je da se ne bi smjeli samo ograničiti na prosvjede i mitinge, već bi morali jasno artikulirati program i biti poznati lideri opozicije.
“Što se tiče Beograda, tu je i najveće uporište opozicije, ali i na nacionalnoj razini bi bilo dobro da su sve građanske centrističke stranke ujedinjene u borbi protiv autokracije. Opozicija u Srbiji je u velikoj neprilici jer ključni problem beogradske politike je odnos prema Kosovu. Zapad ne može pronaći opozicijsku snagu koja bi jamčila normalizaciju odnosa, podržava Vučića jer još uvijek misli da kad se Vučića primora, to može provesti”, rekao je i dodao: “Preokret bi nastao kad bi netko od opozicijskih lidera rekao da bi politike, koje nastoje revitalizirati Miloševića, dovele do toga da Srbija izgubi Kosovo. Normalizirajmo odnose s Kosovom.”
“Zapad pretolerantan”
Teško je pronaći argument da izbori nisu pokradeni, napominje. Na pitanje zašto Zapad i dalje “oprašta” Vučiću, Kovačević ističe da Zapad jednostavno ne vidi nikoga u oporbi tko bi mogao provesti normalizaciju odnosa s Kosovom.
“No, mislim da je Zapad prema Vučiću previše tolerantan. Dosad je Srbija izbjegla sankcije za pokušaj vojne intervencije na Kosovu u Banjskoj, posljedice nije osjetio. Njegova odluka o povlačenju svih Srba iz policijskih snaga i lokalne vlasti na Kosovu ostala je bez odgovarajuće reakcije EU-a. Mislim da bi EU mogao pročitati Ustav Srbije i da se onda razgovara s premijerom ili ministrima jer Vučić po Ustavu nema ovlasti koje si je prisvojio i koje mu EU prešutno priznaje”, rekao je.
Čelnik bosanskih Srba Milorad Dodik u intervjuu za entitetsku Televiziju RS (RTRS) zaprijetio je kako će otcjepljenje, odnosno proglašenje samostalne RS uslijediti istog trenutka kad bi visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt eventualno nametnuo zakon kojim se rješava status i pravo raspolaganja državnom imovinom.
“Volio bih da je to samo neodgovorna izjava, ali nažalost postoje opasnosti za stabilnost BiH i regije”, rekao je Božo Kovačević i dodao: “Jasno je da Dodik računa na podršku Vučića i Rusije jer njihova interpretacija je da aktualni visoki predstavnik nije legalan jer nema rezolucije Vijeća sigurnosti kojim se potvrđuje njegov izbor, ali Daytonski sporazum je rezultat Londonske konferencije na kojoj su se svi usuglasili o sporazumu čiji aneks na prijedlog instalira visokog predstavnika. Ne može Dodik sam proglasiti njega nelegalnim.”