Velika kriza, bura u čaši vode, ponovno se podigla zbog obilježavanja Dana RS. Iz Sarajeva napadaju obilježavanje dok ga iz Banja Luke brane. Član HNS-a Božo Ljubić i politički analitičar Milan Sitarski po tom pitanju podsječaju na dogovor Milošević-Silajdžić. Upitan bi li najbolje rješenje za premašivanje takve situacije bilo donošenje državnog zakona o praznicima, Ljubić kaže da se tu najvjerojatnije tjera neka vrsta inata zbog napadaja na entitet RS ili barem percepcije da je isti napadnut.
-S strane političkog Sarajeva je napadačka atmosfera što se tiče tog praznika. Za to ne vidim previše racionalnih razloga jer je bošnjačka politika potpisala taj entitet u Daytonu, rekao je Ljubić i podsjetio da je konačna mapa podjele BiH dogovorena u separatnim razgovorima Slobodana Miloševića i Harisa Silajdžića. Također, Ljubić je podsjetio da su Hrvati s rezultatima te podjele, koja nije bila povoljna ni tada ni danas, upoznati tek po okončanju pregovora Miloševića i Silajdžića.
Ljubić kao jedno od rješenja ove situacije vidi usvajanje državnog zakona o blagdanima, ali taj scenarij ne drži realnim što nas, kako kaže, uči tridesetogodišnje iskustvo.
Osvrćući se na ‘zbrku‘ oko obilježavanja Dana RS, Sitarski je kazao da nas ova situacija drži u mjestu tako da zaostajemo iako ne idemo nazad.
“Republika Srpska jeste fakticitet Daytona. Veći je problem što RS, odnosno njene aktualne vlasti, rade s ustavnim i faktičkim kapacitetom moći koji uživaju upravljajući tim entitetom”, rekao je Sitarski i pojasnio da je Milorad Dodik na polovici svoje osamnaestogodišnje vladavine prešao s pozicije ustavobranitelja na poziciju forsiranja fakticiteta.
Sitarski pojašnjava da mu se čini da se Dodik naknadno oduševio količinom faktičke moći koju posjeduje te je temeljem toga počeo kalkulirati sudjelujući u političkim igrama s oponentima u RS, BiH te s predstavnicima međunarodne zajednice.
Upitan ima li probošnjački politički blok “Trojka” kapaciteta i snage postići dogovor o reformi Izbornog zakona s hrvatskom stranom, Ljubić je rekao da je usvajanje izmjena tako da se osigura legitimno političko predstavljanje u Predsjedništvu BiH i domovima naroda test za uspjeh ove koalicije i BiH u cjelini.
Ljubić dodaje da nije bezrezervni optimist kada je riječ o uspjehu reforme Izbornog zakona BiH.
“Snage koje se protive bilo kakvim promjenama po ovom pitanju, u prvom redu u bošnjačkom korpusu, suviše su snažne. Suviše je jaka ta ‘duboka država‘ koju je sa svojim satelitima stvarala SDA”, rekao je Ljubić dodavši da će vrijeme pokazati ima li Trojka kapaciteta okončati ovu reformu te da će dosta toga ovisiti i od podrške međunarodne zajednice.
Sitarski dodaje da su ishodi razgovora o reformi izbornog zakona trenutak istine za to hoće li se BiH pomaknuti s mjesta.
“BiH može opstati po inerciji pomoću međunarodnih silnica, ali to jednostavno nije dovoljno. Ona ne može ostvariti nikakav konstruktivan dijalog ako se to krucijalno pitanje ne riješi”, rekao je Sitarski dodajući da se mnoga pitanja na putu ka EU, reforma Ustavnog suda BiH te odlazak OHR-a ne mogu riješiti dok se ne dogovori reforma Izbornog zakona BiH.