Direktor Agencije za Rad i zapošljavanje Muamer Bandić koji je bio kandidat za Skupštinu KS ispred Stranke za BiH osvrnuo se na političku situaciju u BiH. Prema njegovom mišljenju kod stranaka nema ideologije, osim ličnog interesa. Njegov post prenosimo u cijelosti.
Nekoliko mojih poznanika, stranaca, me pitalo: "Je li na izborima u Bosni i Hercegovini pobijedila desnica ili ljevica?”.Na ovo, na prvi pogled jednostavno pitanje, može se dati složen i dug odgovor. A može i kratak i jednostavan
.Istina je, da u Bosni i Hercegovini trenutno ne postoji principijelna i konzistentna, ni desnica ni ljevica. Ideološke razlike na političkoj sceni ne postoje ili su drugorazredne.Činjenica koju svi mi vidimo, a što lično smatram neprihvatljivim, je da postoje bitke za javne resurse, budžete i političku moć. U toj hladnoj borbi, zadnje što se gleda je da li je neko desno, centar ili lijevo.
Bitno je da skupa osvoje resurse.Određene stranke, u borbi za glasove se koriste svim dozvoljenim i nedozvoljenim sredstvima. U konačnici i krađom i varanjem u izbornom procesu. Glasači, s druge strane, glasaju iz različitih motiva, pritisnuti vlastitim ekonomskim i socijalnim statusom.Bosna i Hercegovina ima resurse. Budžeti se pune redovno. Određene političke partije, kada kroz izborne igre dođu u priliku da vrše raspored javnih resursa, ponašaju se kao da se radi o njihovom vlasništvu.
Svakodnevno u medijima čitamo vijesti: premijer dodjelio,predsjedavajući dao.Primjeri su to, kako se javni resurs koristi kao privatan.Čak i ako imamo ekonomske planove, oni se uglavnom ne ispunjavaju. I ako imamo strateške planove, oni se ne provode ili se u nekim segmentima, kao što je npr. cestogradnja, realizuju puževim koracima.Iako imamo dovoljno prihoda, budžeti se pune kreditima koji nisu razvojni, nego socijalni i troše se po vlastitom planu i "osjećaju" rukovodioca.
Građani nemaju percepciju da su to njihova sredstava, a ne sredstva povlašćenih političkih struktura i ne sredstva za njihove predizborne kampanje.Stoga smatram da je jedan od prioriteta - rad na promjeni percepcije kod birača. Jer, birači moraju kažnjavati takvo ponašanje.
Nakon toga, moguće je da se desi i ta ideološka razdioba na političkoj sceni.Ekonomskim razvojem treba da riješimo situaciju u kojoj je preko 700.000 stanovnika Bosne i Hercegovine ispod linije siromaštva. Preko 25% zaposlenih kućama ne donese ni 600 KM mjesečno, što ih svrstava u kategoriju siromašnih, naročito u ovoj galopirajućoj inflaciji kojoj smo svjedoci.Iz ugla gledanja građana, mnogo je veći problem što naše koalicije nisu programske koje rješavaju ove političke, ekonomske i socijalne probleme, nego što nisu ideološke, desne ili lijeve.