Potpredsjednik RS-a Ćamil Duraković nakon 6 mjeseci mandata osvrnuo se na ono što je tokom tog perioda uvidio. Njegovu objavu prenosimo u cijelosti.
U proteklih šest mjeseci, uočio sam specifično mišljenje javnosti i vlasti u oba entiteta BiH o Bošnjacima povratnicima u entitetu RS. Nažalost, uveliko standardizirano mišljenje o Bošnjacima povratnicima jeste da je to „ruralna poljoprivredna zajednica motike, lopate, motokultivatora, plastenika...“, koje već prelazi u statusnu i nacionalnu identifikaciju jednog naroda u entitetu RS, što je pogubno i nerazumno prihvatati.
Bošnjaci u entitetu u RS, većinom jesu lošijeg socijalnog statusa, međutim apsolutno nisu neuka, nepismena i neorganizovana zajednica, dostojna samo pomoći i donacija u vidu poljoprivredne mehanizacije. Tome su doprinijele i vlasti svih nivoa, koje svoju pomoć kroz javne pozive, grantove ili odluke o pomoći temelje i usmjeravaju uglavnom na obradu zemlje i stočarstvo, što jeste potrebno, ali nije jedina okosnica življenja.
Kao potpredsjednik ovog entiteta, tvrdim da bošnjačka zajednica, kroz udruženja/fondacije i shodno svojim finansijskim kapacitetima, organizuje dešavanja i realizuje projekte iz oblasti kulture, očuvanja tradicije, nauke, obrazovanja i sporta. Primijetio sam da, ako ćete iskreno, ni moji prethodnici na ovoj funkciji nisu u značajnoj mjeri podržavali ove segmente življenja i organizovanja Bošnjaka. Nemati sluha za kulturološko uzdizanje Bošnjaka i izostanak finansijske pomoći u tom pravcu, sasvim su dovoljna dva segmenta za formiranje slova o jednom narodu.
A svjedok sam da Bošnjaci, faktički, mole za ovu vrstu finansijske pomoći, jer sam u proteklih šest mjeseci razgovarao sa predstavnicima ovih udruženja, kako na zvaničnim kabinetskim sastancima, tako i na terenu. Jučer sam ugostio predstavnice Udruženja žena „Izlazak sunca“ i Kulturno-umjetničkog društva „Behar“ iz Bosanske Gradiške, koje su uporne održati svoj rad i neskromno nude lepezu aktivnosti za povratničku zajednicu, uprkos svojim skromnim budžetima. Svojim prisustvom, podršku je pružio i kolega Armin Hamzić, delegat u Vijeću naroda entiteta RS.
Ako Bošnjaci u entitetu RS izgube samosvijest i kulturu, koja je kičma jednog naroda, izlože propadanju, uz dužno poštovanje svim političkim deklaracijama, ni “lopata, plastenik i motokultivator” neće mnogo pomoći a pogotovo ne dugoročno. Apsolutno ću, do kraja mandata, biti podrška i glas svoga naroda, naročito kada je riječ u pogrešnoj artikulaciji i razumijevanju stvarnih potreba Bošnjaka u entitetu RS.