Vaše priče

AKADEMIK KUKIĆ OTVORENO: Schmidt je morao bolje, popravni treba biti rušenje Dodika

Akademik Slavo Kukić za Ljudski.ba je komentarisao intervenciju Visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta kojom bi se trebao deblokirati proces formiranja nove Vlade F BiH. Iako odluku ne smatra jačanjem demokratskih procesa u BiH Kukić smatra da je to ipak način da F BiH još četiri godine nema tehničku vladu. Za budućnost cijele BiH kaže mnogo toga će ovisit će o ponašanju trojke, ali i odnosu međunarodne zajednice prema Miloradu Dodiku.

Iako se u javnom prostoru već duže vrijeme operisalo sa sadržajem odluke Schmidta, bar uz njenom jednom dijelu, pprofesor Kukić smatra da su se mogla pronaći znatno bolja rješenja.

- Ovako snažne nadležnosti predsjednika i dopredsjednika F BiH  pripadaju predsjedničkom tipu demokratije koji BiH nije. Osobno smatram da je Schmidt trebao  jaćati parlamentarnu demokraciju i da potpuno uzme iz ruku predsjedniku i potrpedsjednicima imenovanje vlade i prebaci to pitanje u nadležnost Predstavničkog doma Parlamenta F BiH. On to nije učinio, kaže za Ljudski.ba Slavo Kukić.

Kada je već došlo do intervencije Kukić smatra da je Schmidt trebao potpuno eliminirati mogućnost veta koju ima Dom naroda u F BiH, odnosno narodne reprezentacije. Postoji velika bojazan da se ovim činom ojačavaju etno politike, a posebno učvrsćuje pozicija HDZ-a koji objektivno nema stvarnu opoziciju u hrvatskom narodu.

Ipak, interveju smatra nužnom jer je prijetila realna opasnost da F BiH i naredne četiri godine ima vladu u tehničkom mandatu koja samim tim ne oslikava volju birača. Bez obzira što stranke trojke nakon izlaska NES-a i S BiH iz koalicije nemaju većinsku podršku Bošnjaka ipak misli da razloga za proteste i stvaranje nemira nema.

- Ako se gledaju političke partije koje će formirati Vladu tamo je najmanje identičan, ili veći od broja glasova od SDA koja sebi pripisuje pravo na ekskluzivno predstavljanje Bošnjaka. Ako se govori o tome da BiH treba težiti građanskom modelu države onda ne vidim razloga da se oni koji zastupaju tu tezu nje odriču i njoj pretpostavljaju logiku nacionalnih reprezentacija. Mnogo toga će ovisiti o načinu djelovanje Trojke kada preuzmu vlast. Ako dosita uvjere građane da rade za čovjeka to može doprinijeti demokratizaciji društva i jačanju opoziocije u RS-u i kod Hrvata, smatra Kukić.

Utopistički je nadati se kako se sve etnopolitike mogu eliminisati jednim udarcem, ali slabljenjem SDA se otvara prostor da se u naredne četiri godine postigne značajan pomak. U suprotnom, posljednice po BiH mogu teške. Veliku odgovornost za budućnost BiH vidi i u odnosu međunarodne zajednice prema predsjedniku SNSD-a Miloradu Dodiku. nakon intervencija u F BiH vrijeme je i za konkretne mjere u RS-u.

- Međunarodna zajednica, ako želi očuvati BiH kao državu, morat će ukočiti Milorada Dodika, ili korištenjem Bonskih ovlasti, ili na neki drugi način da se eliminira iz političkog života. Neće biti dovoljno skloniti samo Dodika, već kompletan tim oko njega. On zna šta radi. Zahtjev za zadnju sjednicu NSRS podnijelo je 29 poslanika, iako cijeli svijet zna da je to njegovo maslo. Bez uklanjanja Dodika i ljudi oko njega čitava priča može se radikalizirati, posebno ako ishod rata u Ukrajini ne bude povoljan za tu zemlju, smatra Kukić.

 

 

 

Povezani članci