U jeku ruske agresije na Ukrajinu, u trenutku kada su klubovi i reprezentativne selekcije Rusije izbačeni iz gotovo svih sportskih takmičenja u svijetu, Nogometni savez BiH na čelu sa Vicom Zeljkovićem, inače sestrićem lidera SNSD-a Milorada Dodika, odlučio je prihvatiti da 19. novembra pošalje nogometnu reprezentaciju BiH da odigra utakmicu s Rusijom u St. Peterburgu.
Kako je ranije izvijestio Ljudski.ba, najbolji bh. nogometaši poput Edina Džeke, Miralema Pjanića, Anela Ahmedhodžića, Denisa Hadžikadunića i drugih odbili su igrati na toj utakmici, a povodom svega ponovno se oglasio legendarni kapiten nogometne reprezentacije Hrvatske Darijo Srna.
"Bosni i Hercegovini želim sve najbolje. Ja sam Hrvat sa bosanskom krvlju, moj otac Uzeir je iz Bosne. Ali, molim vas, nemojte igrati protiv Rusije", poručio je Srna za Al Jazeeru.
- Smatram da se ova utakmica ne bi smjela odigrati. Zbog čega? Tu se uplelo dosta politike. Politika i sport ne smiju ići zajedno, ali ovo je zaista jedinstven slučaj. Rusija je izbačena iz svih europskih natjecanja. Žao mi je zbog toga što ruski sportaši pate, ali pate i sportaši u Ukrajini. Treba uvažiti mišljenje igrača. U Hrvatskoj se sigurno ova utakmica sigurno ne bi igrala, ako se pita igrače. Bosni i Hercegovini želim sve najbolje. Ja sam Hrvat s bosanskom krvlju, moj otac Uzeir je iz Bosne. Ali, molim vas, nemojte igrati protiv Rusije – istaknuo je Srna.
Ljudski.ba otkriva porijeklo bivšeg kapitena Vatrenih i dugogodišnjeg kapitena ukrajinskog Šahtara iz Donjecka.
Naime, Srnin je otac Uzeir rodom iz Čajniča, odakle je u vihoru Drugog svjetskog rata kao dječak pukom srećom preživio masakr koji su fašisti napravili u tom kraju.
Uzeirova porodica pobijena je u strašnom masakru u Čajniču, a on je kao ratno siroče završio u Hrvatskoj. Kao odrastao mladić na služenju vojnog roka u bivšoj JNA Uzeir Srna zaigrao je za Neretvu iz Metkovića, zaljubio se u Darijovu majku i ostao živjeti u tom gradiću. U Metkoviću se rodio Darijo, a uz pomoć još jednog Metkovca, bivšeg kapitena Vatrenih Igora Štimca stigao je u redove splitskog Hajduka i postao jedan od ključnih igrača Bilih.
Iz Hajduka Darijo stiže u redove ukrajinskog Šahtara, gdje je ostao do kraja karijere, te stekao reputaciju legende ukrajinskog nogometa.