Pozitiva

ŽETVA MEDALJA: Senzacionalan rezultat bh. takmičara na matematičkoj olimpijadi

Takmičari iz Bosne i Hercegovine osvojili su tri zlatne, jednu srebrenu i dvije bronzane medalje na 65. Internacionalnoj matematičkoj olimpijadi, ranije ovog mjeseca u Bathu gradu kod Londona.

Medalje su im uručene na svečanosti zatvaranja te olimpijade, a doček bh. ekipe planiran je večeras na Međunarodnom aerodromu Sarajevo.

Admir Beširević je koordinator Škole matematike za nadarene učenike koju realizira Udruženje matematičara KS, a u razgovoru za Fenu ističe da su i ranije osvajali zlatne medalje na raznim respektabilnim takmičenjima. Ipak ovo je najprestižnije matematičko takmičenje na svijetu i san svakog ko se ozbiljnije bavi matematikom.

- Već 30 godina sudjelujemo na Internacionalnoj matematičkoj olimpijadi, dosad niko nije uspio osvojiti zlatnu medalju. Ove godine su to uspjela čak tri učenika - naglasio je.

Beširević precizira da je taj uspjeh postignut zahvaljujući dugogodišnjem radu i trudu učenika i sistemu koji se unaprjeđuje kroz Školu matematike i kampove što ih organiziraju već deset godina i radovno usavršavaju.

- Znali smo da je ekipa izuzetno dobra. Međutim, i prethodnih godina smo imali fantastične ekipe pa nismo ostvarivali takve rezultate. Rekao bih da prethodnih godina nismo imali sreće sa zadacima, neki učenici nisu ih uspijevali uraditi u skladu sa svojim mogućnostima, ali ove godine nam se sve poklopilo i ostvarili smo historijski rezultat - istaknuo je.

Naporni rad i trud predavača i učenika Škole matematike za nadarene učenike prepoznat je od nadležnih organa, pa posljednjih nekoliko godina imaju podršku za odlaske na takmičenja. Kako kaže Beširević, generalno to dobro funkcionira.

On pojašnjava da bh. matematičari sudjeluju na četiri prestižna takmičenja. Osim Internacionalne matematičke olimpijade, sudjeluju i na evropskoj olimpijadi za djevojke, balkanskoj matematičkoj olimpijadi i juniorskoj olimpijadi. Tako je Sarajevo 2022. godine bilo domaćin juniorske matematičke olimpijade, u organizaciji Udruženja matematičara KS i finansijsku podršku Ministarstva obrazovanja KS. Za narednu godinu, uz njihovu podršku, Beširević najavljuje Sarajevo kao domaćina i Balkanske matematičke olimpijade. Na toj olimpijadi sudjeluje 11 zemalja, a domaćini se smjenjuju.

Polaznici Škole matematike za nadarene učenike uglavnom su zaljubljenici u matematiku, nivo školske matematike oni su prevazišli i zanima ih takmičarska matematika.

- Takmičarima iz matematike školska matematika ne predstavlja problem, brzo je savladavaju, te im je mnogo zanimljivija takmičarska matematika koja zahtijeva kreativnost u razmišljanju - naglasio je.

Mlade matematičare Škole za nadarene učenike, nakon pauze, krajem augusta očekuje ljetni kamp. Ta škola trenutno ima oko 200 učenika širom Bosne i Hercegovine, časovi se realiziraju uživo i online. Podijeljeni su u sedam grupa, po uzrastu i matematičkom iskustvu. Prethodne školske godine imali su oko 300 prijavljenih za nastavu u toj školi, ali to premašuje kapacitete te škole. Ulaznim testom odabrali su najbolje, logičkim zadacima ispitivali su ih kako razmišljaju.

Na ovogodišnjoj Internacionalnoj matematičkoj olimpijadi zlatnu medalju osvojili su Benjamin Mujkić iz sarajevske Druge gimnazije, Andrej Krčmar iz Gimnazije u Banjoj Lluci i Vuk Janković iz Gimnazije 'Jovan Dučić' iz Trebinja. Srebrena medalja pripada Harunu Alibegoviću iz Richmond Park International Secondary School u Sarajevu, a bronzane medalje su dobili Adnan Osmić i Naida Gavranović iz Druge gimnazije u Sarajevu. Lideri ekipe su bili Adisa Bolić i Bojan Pažin.

Kako navode na FB stranici Udruženja matematičara KS, naši olimpijci su se družili s ambasadorom Bosne i Hercegovine u Velikoj Britaniji Osmanom Topčagićem, kao i sa Mahirom Hadžićem, jednim od najuspješnijih olimpijaca u historiji BiH, a sad profesorom na University College London (UCL) koji je nedavno osvojio jednu od najprestižnijih svjetskih nagrada "The Adams Prize".

Pored toga, ekipa se susrela s Adnan Mehonic, bivšim olimpijcem iz fizike i također profesorom na UCL, kao i sa Ali Lafcıoğlu, profesorom koji je značajno doprinio razvoju matematike u BiH.

Međunarodna matematička olimpijada je najprestižnije takmičenje na svijetu, prvi put je održana 1960., a Bosna i Hercegovina učestvuje od 1993. godine.