Pozitiva

URBANO PČELARSTVO: Sadnice po gradu, ugodno s korisnim

Udruženje pčelara "Leotar" Trebinje uspješno je provelo projekat "Trebinjsko urbano pčelarstvo-novi koncept poboljšanja kvaliteta života", koji finansira Evropska unija kroz grant "LINK za saradnju", a uz podršku grada Trebinja. Cilj projekta je da pčele imaju hranu i u gradskim zonama da bi prinos meda bio veći.

Nakon loše prethodne godine, hercegovački pčelari očekuju da im ove "med rodi". Ove godine akcenat je bio na urbanom pčelarstvu. Da bi se osigurao ambijent za pčelarenje u urbanim, gradskim sredinama u Trebinju je provedena sadnja medonosnog bilja, evodije, kestena i lavande na javnim zelenim površinama.

- Sadnjom medonosnog bilja imaće dosta benefita i mi i pčelari, i pčele i grad, a to znači kada za par godina ove biljke stasaju da će se znatno popraviti stabilnost i kvalitet hrane za sve korisne insekte polinatore. Isto tako zelena panorama će biti uljepšana, a nadamo se da će i med koji pčele prikupe sa tih zelenih gradskih površina jednoga dana postati brend i sastavni dio turističke ponude grada - istakao je koordinator Sekcije urbano pčelarstvo u Udruženju pčelara "Leotar" Јadranko Deretić.

U okviru projekta biće zasađeno oko 200 sadnica medonosnog bilja, 80 sadnica pitomog kestena, 50 sadnica lavande i 70 sadnica evodije. Na prostoru ispred trebinjskog Doma penzionera, već je zasađeno 20-ak sadnica.

- Pozivam ne samo naše prijatelje iz Udruženja pčelara, već i ostale institucije da se pridruže akciji sadnje kako bismo napravili jednu oazu mira i zelenila na prostoru gdje djeluje Dom penzionera u Trebinju - poručio je direktor Doma penzionera Rajko Ćapin.

Udruženje pčelara "Leotar" prvo je u Republici Srpskoj i BiH organizovalo sekciju za urbano pčelarstvo, po uzoru na beogradsko udruženje sa kojima su potpisali Memorandum o saradnji.

Povezani članci