Pozitiva

SKRIVENO BLAGO BiH: Nakon 32 godine vratio se iz Austrije i ostvario dječački san

Mjesto Ljubunci, na svega šest kilometara od Prozora prema Uzdolu, nekada je bilo poznato po brojnim vodenicama gdje se mljelo žito. Danas su uglavnom zarasle i nagriza ih zub vremena.

Međutim, porodica Slavka i Anice Jurić željela je oživjeti i sačuvati nekadašnju tradiciju, pa su kupili i obnovili jedan stari mlin, koji danas ne samo da je stavljen u nekadašnju funkciju, nego je postao atrakcija i privlači mnogobrojne goste u ovaj kraj.

Mlin obitelji Jurić nalazi se u Ljubuncima, na istoimenoj rijeci, u općini Prozor-Rama i jedini je koji je u ovoj općini obnovljen i stavljen u funkciju.

Imati vlastiti mlin, Slavku je bila oduvijek želja. Nakon 32 godine rada u Austriji, vratio se u rodni kraj i zajedno sa suprugom kupio zemlju i stari mlin.

SLAVKO JURIĆ, vlasnik mlina

Mi smo 2015. g. pokrenuli ovo ovdje i tako sad uživamo u ovome, nije nam loše hvala Bogu, mirovinu sam zaradio u Austriji ovdje sam došao malo pripomoći supruzi, usput sam uvijek imao želju da ja imam svoj mlin. Kao dijete sam ja ovdje dogonio u mlinove i tako, i da sam fala Bogu ostvario tu želju.

U vodenici se danas melju žitarice koje Jurići sami sade. Proizvode brašno od pšenice, ječma, raži, heljde i kukuruza, pa čak i od šipka. Jurići sade i vlatite nasade voća i povrća, a dio otkupe i od lokalnih proizvođača za mnogobrojne proizvode koje prave. Slavko u šali kaže da je sad ovdje glavni mlinar, a da je supruga Anica šefica, no ističe da većinu posla obavlja upravo ona.

Ovo samo da održavaš tu ima posla, a kamoli ostalo, posadili smo malo žita, šljive smo sad zasadili, pečemo rakije, ona radi džemove, salate, tako da smo uvijek u pokretu, ujutro od 7 navačer do 7h, nije da smo pretjerano, da radimo, ali pomalo, ali ovaj mi je šef bolji nego onaj u Austriji, zna nekad reći ajmo i na kavu.

U sklopu vodenice, Jurići su napravili i mini muzej od starih predmeta i alata koji su se nekad u Rami koristili za rad. Imaju i par objekata za najam, jer kažu, ljude sve više privlače starine i domaća ponuda.

Više u prilogu: