Braća Muhamed i Smail Nurkanović dokaz su da se od svog rada može živjeti u BiH. Više od dvadeset godina povratničkog života oni se bore da osiguraju egzistenciju svojoj porodici. Žive u naselju Svjetliča koje mnogi zbog raskošnih vila nazivaju dobojskim Dedinjem.
Svjetliča je jedna od većih povratničkih zajednica u RS-u. Uvijek je važila za bogat kraj, a poslijeratna obnova i povratak učinili su da se nazove i dobojskim Dedinjem. Vratilo se oko 900 ljudi. Snalaze se, a život im olašava činjenica da žive na prostoru između dva entiteta. Mnogi rade u firmama, a naši sagovornici su odlučili da se bave poljoprivredom.
Bikovi, mlijeko i mliječne prerađevine, od stoke koju uzgajaju, braći Nurkanović osigurali su sigurnu egzistenciju. Trguju u svom Doboju, ali i u Federaciji BiH.
- Imam 25 krava. Prodajem mlijeko, meso i prerađevine od mlijeka. Puno toga se proda ovdje u selu. Ima puno posla, ali živjeti se može ko hože raditi, za Ljudski.ba kaže Muhamed.
I njegov brat je skroman i vrijedan čovjek. Često je na dobojskoj pijaci, ali kaže sve je više mesara iz FBiH zainteresovano za saradnju s njima.
-Vratio sam se 2001. godine. Radimo i živimo. S komšijama se dobro slažemo, a Doboj je primjer da zajednički život nema alternativu, kaže Smail.
Oba brata imaju po troje djece. Školovali su se u Doboju. Nikada nisu razmišljali o nekom poslu pored vlastitog domaćinstva. Mogli bi više i bolje da ima malo više razumjevanja i podrške.
- Pomagalo mi je Federalno ministarstvo za izbjegla i raseljena lica. Dobio sam traktor i priključke., kaže Muhamed.
Osim poljoprivrede braća se bave i poslovima u šumi.
Cijelu priču pogledajte na linku:
OVAJ TEKST NASTAO JE U SARADNJI SA FEDERALNIM MINISTARSTVOM IZBJEGLIH I RASELJENIH OSOBA F BIH KOJE JE SPONZORIRALO PROJEKAT MULTIMEDIJALNOST ZA ODRŽIVI POVRATAK. OVIM PROJEKTOM EDUCIRA SE 0O 40 MLADIH POVRATNIKA ZA KORIŠTENJE NOVIH TEHNOLOGIJA KOJE IH ČINE KONKURENTNIJIM NA TRŽIŠTU RADA