Kompozicijski i koncepcijski usko povezana sa objektom Ferhat-pašine džamije znane kao Ferhadija, i sahat-kula kao jedan od simbola Banjaluke srušena je 1993. godine. Ostaci te povijesne građevine proglašeni su nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine, a ponovna izgradnja realizirat će se u skladu sa propisima koji regulišu tu oblast.
Naime, Medžlis Islamske zajednice Banjaluka preuzeo je rješenje Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju entiteta Republika Srpska kojim je izdata građevinska dozvola za obnovu i rehabilitaciju sahat-kule u tom gradu.
Kako je kazao direktor Vakufske direkcije BiH Senaid Zajimović za Federalnu novinsku agenciju, sahat-kulu u Banjaluci gradit će izvođač iz Turske u partnerstvu sa domaćom licenciranom firmom, a finansijer je Generalna direkcija vakufa Republike Turske.
Prema Protokolu, potpisanom između dvije vakufske direkcije, početku radova prethodi nekoliko administrativnih i tehničkih aktivnosti. Tako bi trebalo da budu prevedene na turski jezik dozvola i preliminarna ponuda cijene izvođenja radova. Generalna direkcija vakufa Republike Turske potom će provesti (u skladu sa svojim procedurama) tendersku proceduru za izbor izvođača radova.
“Iskreno se nadamo da će sve biti završeno za šest mjeseci, da bi eventualno u aprilu ili maju naredne godine mogli započeti radove. Očekujemo da bi radovi mogli biti završeni u toku jedne godine, što znači da bi početkom 2025. godine sahat-kula mogla biti završena i otvorena”, kazao je Zajimović.
Podsjeća da će Generalna direkcija vakufa Republike Turske finansirati kompletan projekt rekonstrukcije banjalučke sahat-kule, koji podrazumijeva projektnu dokumentaciju, troškove nadzora i izvođenje radova.
Kako je kazao, Vakufska direkcija Islamske zajednice u BiH kandidirala je projekt sahat-kule Generalnoj direkciji vakufa Republike Turske na inicijativu Muftijstva banjalučkog i Medžlisa Islamska zajednice Banjaluka.
Protokol o rekonstrukciji banjalučke sahat-kule potpisan je u novembru 2020. godine između Generalne direkcije vakufa Republike Turske, Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH, Grada Banjaluka i Muftijstva banjalučkog. To je samo jedan, u nizu projekata, koji se realizira u partnerstvu Generalne direkcije vakufa Republike Turske i Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH.
Kako kaže Zajimović, svi originalni ostaci sahat-kule ranije odvezeni (kao i ostaci srušene Ferhadija džamije) na različite deponije bit će ugrađeni. To je predvidjela i Komisija za zaštitu nacionalnih spomenika BiH, prilikom proglašenja ostataka sahat-kule nacionalnim spomenikom.
“Prilikom izrade projektne dokumentacije vršena su određena arheološka istraživanja, koja su prije svega za cilj imala sagledavanje stanja temelja”, naglasio je.
Za banjalučku sahat-kulu kaže da je predstavljala poseban javni objekt nezaobilazan za arhitektonsko urbanistički razvoj grada, te da su ponosni što će biti izgrađena u što izvornijem obliku.
Zajimović smatra da će, obnovom sahat-kule kao bitnog elementa identifikacije banjalučke čaršije, Banjaluci biti vraćen jedan od najvažnijih simbola – ‘to je isto kao da Mostaru vratite Stari most’.
Sahat-kula budi uspomene brojnih Banjalučana na dane mladosti koje su provodili šetajući pored džamije Ferhadije i gledajući u sahat-kulu koja je pokazivala vrijeme.
“Jasne su riječi muftije banjalučkog Nusreta Abdibegovića koji je rekao da urbani dio nekog grada ne čine samo njegovi građani, već i objekti, zgrade i istorijsko nasljeđe koje svaki grad ima”, kaže Zajimović.