Portal „Ljudski.ba“ predstavlja najveće sinove Bosne i Hercegovine, ljude koji su obilježili jednu eru, a danas su gotovo zaboravljeni.
Danas se prisjećamo lika i djela Zdravka Čelara, zapovjednika Četvrte krajiške proleterske brigade i narodnog heroja Jugoslavije.
Nakon završene Osnovne i Građanske škole u rodnom Bosanskom Petrovcu, Čelar je upisao Trgovačku akademiju u Banjoj Luci, a nakon toga i Srednju trgovačku školu u Zagrebu. Zbog teških materijalnih prilika morao je napustiti školu u Zagrebu i početi raditi kao honorarni nastavnik u Građanskoj školi u Bosanskom Petrovcu. Politički je djelovao i u domovini među omladinom, šipadskim radnicima i seljacima. Na izborima 1938. vodio je kampanju protiv režima, zbog čega je smijenjen. Tokom 1939. osnovao je i vodio radničko-potrošačku zadrugu na Oštrelj.
Aprilski rat 1941. godine zatekao ga je kao vojnika u blizini Zagreba. Poslije kapitulacije i okupacije Kraljevine Jugoslavije, vratio se u Bosanski Petrovac, gdje je, zajedno s ostalim članovima Komunističke partije Jugoslavije, radio na pripremama za ustanak. Ubrzo postaje jedna od vodećih ličnosti na području Bosanskog Petrovca.
U julskom ustanku 1941. godine, Zdravko Čelar postaje komandir Štaba za petrovački kraj. Već u prvim borbama dolaze do izražaja njegova hrabrost i organizacijske sposobnosti. Prilikom formiranja partizanske čete u selu Vođenici, Zdravko je postavljen za komandira. Četa je ubrzo postala jedna od najboljih u petrovačkom kraju. Prema prvobitnom planu CK KPJ i Vrhovnog komandanta NOP i DVJ Josipa Broza Tita, u sastav Prve proleterske udarne brigade trebalo je da uđe i jedan krajiški proleterski bataljon. Zdravko je, zajedno s ostalim vojnim i partijskim rukovodiocima, dobio zadatak da izvrši pripreme i formira taj bataljon. Kada je bataljon formiran 25. marta 1942. godine u Čelincu, Čelar je postavljen za komandanta.
Krajiški proleterski bataljon je krenuo u pravcu istočne Bosne, s namjerom da se tamo spoji sa Prvom proleterskom udarnom brigadom. Međutim, zbog jačanja četničkih snaga u centralnoj Bosni i previranja u četama Četvrtog krajiškog partizanskog odreda, bataljon je ostao jedina partizanska jedinica na ovom terenu, izložena danonoćnim napadima četnika, ustaša i Nijemaca. Krajem maja i početkom juna 1942. godine, bataljon je napalo više hiljada neprijateljskih vojnika i potisnut je na planinu Motajicu. U teškoj borbi, bataljon je bio desetkovan. Zdravko se, sa Štabom i grupom boraca, probio do sela Ilove, gdje su upali u četničku zasjedu i bili uhvaćeni.
Četnici su u julu 1942. godine strijeljali Zdravka Čelara u selu Rakovcu kod Srpca.
Ukazom Vrhovnog štaba NOP i DVJ 7. augusta 1942. godine proglašen je za narodnog heroja, među prvim borcima NOV i POJ.
Srbijanski gradić Čelarevo kod Bačke Palanke, koji se ranije zvao Čib, naseljen 1946. godine stanovnicima iz Bosne i Hercegovine, s ponosom je ponio ime narodnog heroja iz Bosne i Hercegovine, opjevanog i u narodnim pjesmama.