BH Telecom
Pozitiva

SNAGA DIJASPORE: Otvaraju "vrata BiH", u biznisu je opstanak

Mali grad Domaljevac, smješten uz rijeku Savu između Odžaka i Orašja, često se naziva “vratima Bosne i Hercegovine”. Iako je prvenstveno poznat po jednom od najprometnijih graničnih prijelaza koji povezuju Bosnu i Hercegovinu s Evropskom unijom preko Hrvatske, Domaljevac sve češće privlači pažnju kao potencijalni centar za investicije dijaspore. Ova nova prilika potiče bivše stanovnike na ozbiljno razmišljanje o povratku u Posavinu.

U središtu promjene o kojoj govorimo nalazi se dinamično partnerstvo između Zlatka Špionjaka, lokalnog poduzetnika i Zdravka Ćoškovića, investitora iz dijaspore. Zajedno mijenjaju sliku regije kroz kompaniju Ćošković Industrie Service, koja nudi usluge industrijskog pjeskarenja i bojenja u metalnoj industriji.

Nakon 15 godina rada u industrijskom sektoru u Njemačkoj, Ćošković se vratio u Domaljevac donoseći nova znanja i viziju. Fokusirajući se na lokalne metalske kompanije, Ćošković Industrie Service strateški se pozicionira kako bi iskoristio rastuće tržište s velikim potencijalom, posebno unutar Evropske unije.

“Ova kompanija donosi nadu da će investicije u Domaljevac vratiti mlade ljude i dati im alternativu napuštanju domovine”, napominje Zlatko Špionjak.

Uz podršku USAID-ovog projekta Diaspora Invest, kompanija je nedavno proširila svoje kapacitete nabavkom nove opreme, uključujući sušač zraka, kompresor i trafostanicu. Osim toga, USAID je zaposlenicima ove kompanije pružio tehničku pomoć kroz obuke u strateškom upravljanju, prodaji, komunikaciji i ljudskim resursima.

“Zahvaljujući novim poboljšanjima, značajno je povećan kapacitet proizvodnje, smanjen je nivo buke i emisije štetnih tvari, a kompanija je uspjela zaposliti više lokalnih radnika”, dodaju iz kompanije.

Ćošković ističe da ovakve priče pokazuju snagu investicija dijaspore koja donosi stvarne promjene i nada se da će one inspirisati druge i privući još više kompanija u Domaljevac.

Njegova vizija budućnosti je jasna: ulagati u Domaljevac, poboljšati lokalne uvjete rada i stvoriti održivi poslovni model koji koristi cijeloj zajednici kroz više radnih mjesta, veći prosperitet i novu nadu za buduće generacije, saopćeno je iz USAID projekta “Diaspora Invest”.

Povezani članci