Odjeven u tradicionalnu narodnu nošnju, Ramiz Fatić u svom objektu u Umoljanima, bosanskohercegovačkom selu na južnim padinama planine Bjelašnice, dočekuje turiste koji žele osjetiti bosansku tradiciju i gastronomiju.
Ovaj 70-godišnjak otišao je iz rodnog kraja kao dijete, prošao svijet, ali nikada nije zaboravio odakle je. Uvijek je postojala želja da se vrati.
"Mogao sam ostati u inostranstvu, ali nisam. Čovjek bez domovine je kao novorođenče bez majke", kaže Fatić.
Posljednjih godina, s ponosom dočekuje putnike, prolaznike i namjernike, ugosti ih i obavezno progovori koju o umoljanskim običajima, životu i kraju.
"Pedeset godina se bavim ugostiteljstvom. Imao sam obrt u Sarajevu, pravio sam dnevno i do 500 kilograma bureka. Sada ovdje dočekujem turiste iz svih dijelova svijeta. Svi odlaze zadovoljni, jer ih ugostimo sa zdravom hranom i dobro raspoloženi", kazao je Fatić.
Specijalitet u njegovom objektu je burek od telećeg mesa.
"Dolaze mnogi Arapi na pitu. Kada treba da lete za Dubai, naruče i nose sa sobom", ispričao je.
Umoljani su smješteni na nadmorskoj visini od 1.353 metara i jedno su od rijetkih planinskih sela gdje se i tokom oštre bjelašničke zime odvija život.
Ne ostaju svi stanovnici tu preko zime, jer se znalo dešavati da visina snijega bude i nekoliko metara.
Raj za oči i odmor za dušu, Umoljani, danas, prema riječima stanovnika, nisu ono planinsko selo kakvo pamte. Dio autentičnosti je izgubilo kada je u potpunosti spaljeno 1993. godine, za vrijeme agresije na Bosnu i Hercegovinu 1992-1995.
Džamija u Umoljanima, čiji datum izgradnje nije tačno utvrđen, jedina je sačuvana, a lokalno stanovništvo vjeruje kako je "spasio srpski vojnik koji je nije htio zapaliti". Proglašena je nacionalnim spomenikom BiH.