Pozitiva

APEL MLADIH IZ DOBOJA: Imamo puno većih problema od nacionalnih podjela

Uz podršku Federalnog ministarstva izbjeglih i raseljenih lica djeca povratnika u Doboj imaju priliku učestvovati u projektu Multumedijalnost za održivi povratak. Za kratko vrijeme mladi su usvojili osnovna znanja o tome kako mobilni telefon pretvoriti u korisno sredstvo za moguću zaradu, ili čak stalni posao.

U povratničkom naselju Svjetliča traju radionice čiji cilj je educirati i osposobiti mlade da mobilnim telefonom naprave kvalitetne sadržaje, koristiti ih za snimanje i montažu video priča.

Da su mladi srednjoškolci puni talenta pokazali su već nakon prvih radionica. Ajna Mujaknović, Ajla Fetić i Nadina Fatić. iako su tek prošli dva praktična časa napravile su prvu video priču koja je snimljena kao gotov materijal bez dodatnog uređivanja.

U svom videu su govorile o problemima s kojima se mladi susreću u Doboju. Iako je riječ o velikom gradu za bosankohercegovačke okvire, ovaj grad kao i mnogi drugi pada na ispitu osiguranja osnovnih sadržaja koji bi mlade odvukli od kafića i drugih poroka kojima ih društvo i okolina svakodnevno bombarduju.

U MZ Svjetliča je uz podršku ministarstva izbjeglih i raseljenih lica napravljen Dom kulture koji otvara perspektivu za osmišljavanje kvalitetnijih programa za društveno korisno animiranje mladih.

Video, uz razumjevanje da je to njihov prvi uradak koji su uradile koristeći samo telefon bez dodatne opreme kojom se može poboljšati ton i slika, pogledajte u nastavku.

Svaka nova priča iz Doboa će buti tehnički kvalitetnija kako bi pratili napredak mladih ljudi u usvajanju znanja. Osim toga njihove priče će pokazati da BiH može i treba biti mjesto gdje mladi imaju perspektivu.

OVAJ TEKST NASTAO JE U SARADNJI SA FEDERALNIM MINISTARSTVOM IZBJEGLIH I RASELJENIH OSOBA F BIH KOJE JE SPONZORIRALO PROJEKAT MULTIMEDIJALNOST ZA ODRŽIVI POVRATAK. OVIM PROJEKTOM EDUCIRA SE 0O 40 MLADIH POVRATNIKA ZA KORIŠTENJE NOVIH TEHNOLOGIJA KOJE IH ČINE KONKURENTNIJIM NA TRŽIŠTU RADA.

Povezani članci