Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić danas je najavio mogućnost da 21. travnja ode u New York kako bi razgovarao sa što više članica Ujedinjenih naroda (UN) povodom, kako je rekao, najavljene rezolucije o genocidu u Srebrenici, koju će predložiti Njemačka i Ruanda.
Vučić je sudjelovao na izvanrednoj sjednici Vlade Republike Srbije, na kojoj se, među ostalim, razgovaralo se o pripremama za „sveukupni politički i narodni sabor Srbije i Republike Srpske“ koji će se održati 5. i 6. svibnja.
„Teški i važni izazovi su pred nama i zato sam zamolio sve članove Vlade da posvećeno i odgovorno rade na izvršavanju svih zadataka, što je od suštinskog značaja za opstanak zemlje i građana. Tražim od vas da se borite snažnije nego ikada na vanjskopolitičkom planu i nastavite angažman na popravljanju političkog i zakonskog okruženja u zemlji“, objavio je Vučić na Instagramu.
Dodao je kako će se boriti i dati sve od sebe kako bi „zaštito zemlju i interese srpskog naroda u cjelini“.
Podsjećamo, Vučić je 18. ožujka nakon razgovora s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom u prisustvu patrijarha Porfirija, najavio održavanje uskrsnog sabora Srbije i Republike Srpske u Beogradu i drugim dijelovima Srbije.
Tada je najavio da će na tom saboru biti donijete važne odluke o „opstanku srpskog naroda, očuvanju srpskog jezika i ćiriličkog pisma i zajedničke kulturne baštine“.
Članstvo u Vijeću Europe
Vučić je također najavio nastavak borbe protiv prijema Kosova u Vijeće Europe.
„Naše su šanse minimalne“, rekao je, dodajući kako to ne znači da se ne treba boriti.
Zatražio je promjenu pristupa i da se kao glavni argument protiv prijema Kosova u Vijeće Europe govori da Priština nije formirala zajednicu općina sa srpskom većinom.
Predsjednik Srbije smatra kako dosadašnji argument da „Kosovo nije država“ neće imati učinka pošto je većina zemalja članica Europske unije priznala Kosovo.
Kosovo je napravilo korak naprijed ka članstvu u Vijeću Evrope kada je 27. ožujka Povjerenstvo za politiku i demokraciju Vijeća Evrope odobrilo izvještaj izvjestiteljice za Kosovo Dore Bakoyannis, u kome se navodi da je Kosovo ispunilo uvjete da postane punopravna članica te organizacije.