Neizvjesno je hoće li SNSD i HDZ BiH u Domu naroda državnog parlamenta podržati izmjene Izbornog zakona BiH koje je predložila SDA i koje su dobile podršku u Zastupničkom domu. Posljednjih dana visoki predstavnik Kristijan Šmit sastao se s brojnim političarima kako bi ukazao na potrebu da se izmjene usvoje što prije.
On je ranije najavio kako će nametnuti izmjene Izbornog zakona BiH koji se tiču izbornog integriteta, ukoliko ih zakonodavac ne izglasa u narednim danima.
U SNSD-u i HDZ-u su kategorični. Protiv su bilo kakvog nametanja izmjena Izbornog zakona, a sumnjaju i da bi tehničke novine koje se predlažu unaprijedile izborni proces.
-Puno je nedoumica o kojima se ne priča nego se pravi samo razgovor i priča da treba nove tehnologije. Normalno da smo mi mi evo i ja osobno i HDZ BiH na ovoj poziciji kao predsjedatelj Zastupničkog doma za nove tehnologije, ali one moraju biti poptuno demokratski kontrolirane. Ne da ima mogućnost da neko provede svu proceduru onda tamo neko pritisne dugme da izbaci rezultat kako je ranije napravio, kazao je Marinko Čavara, predsjedavajući Predstavničkog doma PS BIH.
-Mislim da tu oko samih tehničkih izmjena ja sam apsolutno protiv, a mislim da su i neke kolege iz SNSD-a. Što se tiče tehničkih u smislu skenera, u smislu uvođenja tehnologije, mislim da su i kolege u parlamentu to već skretale pažnju da meni i nama odlučuje sudbinu, narodu u RS, softver koji je kreirao Christian Schmidt, tvrdi potpredsjednica NSRS Ana Ljubojević.
Izmjene Izbornog zakona BiH kojima se predviđaju tehničke novine poput elektronskog prebrojavanja glasova, identifikacije birača putem otiska prsta i slično, koje je predložila je Stranka demokratske akcije, prošla je Predstavnički dom državnog parlamenta.
-Uvijeк su nama spočitavali da se mi suprotstavljavamo evo tim tehničkim mjerama, da SDA neće to da prihvati zato što mi smo nešto navodno varali birače itd. Evo mi smo pokrenuli taj dio zaista kad su u pitanju lokalni i svi naredni izbori da bude što je moguće manje tih nepravilnosti, kazao je Refik Lendo, potpredsjednik FBiH (SDA).
-U Domu naroda i SNSD i HDZ mogu to da blokiraju i oni će to uraditi. Zašto bi oni sjekli granu na kojoj sjede. Njima ovaj postojeći Izborni zakon savršeno odgovara, jer je podložan manipulaciji glasova, poručila je Jelena Trivić, predsjednica Nrodnog fronta.
Analitičari smatraju da je trenutno izborno zakonodavstvo u BiH takvo da nije važno ko glasa nego ko broji glasove.
-To je ono što je ključno i smeta političkim akterima što ne bi imali aktivniju ulogu uslovno rečeno u kontroli brojanja glasova, a sve radi očuvanja svojih političkih pozicija, uopšte pozicija u cijelom društveno-političkom kontekstu u BiH. S tim u vezi koje god promjene se predlože u ovom konkretnom slučaju tehničke promjene koje bi išle na uštrb te kontrole naravno da njima smeta, mišljenja je Mladen Bubonjić, politički analitičar.