Opća skupština Ujedinjenih naroda usvojila je rezoluciju povodom godišnjice Ukrajine koju je izradila Ukrajina, a sponzori su 27 članica Europske unije.
Za rezoluciju su bila 93 glasa, 65 je bilo suzdržano, a 18 protiv. Bosna i Hercegovina je stala uz zemlje Europske unije, a Sjedinjene Američke Države su glasale ‘protiv‘. Dovoljno je pogledati u kakvom društvu su se našli Amerikanci.
Uz SAD, protiv su glasali: Bjelorusija, Burkina Faso, Burundi, Srednjoafrička Republika, Demokratska Republika Kongo, Ekvatorijalna Gvineja, Eritreja, Haiti, Izrael, Mađarska, Mali, Maršalovi otoci, Nikaragva, Niger, Palau, Ruska Federacija i Sudan.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je na konferenciji za novinare upozorio da bi zemlje s velikim dijelom populacije koja govori ruski mogle biti sljedeće na meti Moskve.
- Najopasniji trenutak je kada zemlje u istočnoj Europi imaju ljude s ruskim korijenima, ne zato što oni predstavljaju prijetnju, već zato što će Kremlj iskoristiti njihovu sigurnost kao izgovor za invaziju, rekao je Zelenski i kao potencijalno ugrožene zemlje nabrojao Poljsku, Slovačku, Latviju, Moldaviju i Estoniju.
Dodao je da je tako bilo i kada je Rusija 2014. anektirala Krim i izvršila invaziju na Donbas.
- I tada su rekli da oni ne okupiraju naš teritorij, već brane ljude koji govore ruski. Ako padnemo... mislim da zemlje koje sam spomenuo mogu biti u riziku zbog ruske politike, njihovog pogleda na ruski svijet, dodao je Zelenski.
Odgovorio je i na pitanje novinara koje su njegove nade za Ukrajinu za iduće tri godine.
- Nadamo se kraju rata ove godine, a ne za tri godine, rekao je i dodao da će se Rusija vratiti ako Ukrajina ne bude spremna sa sigurnosnim jamstvima.
- Ako ih pritisnemo, stavimo na mjesto, na njihov teritorij, i ako Ukrajina bude u Europskoj uniji i NATO savezu, naravno da će nam to jako pomoći. I mislim da se oni neće vratiti jer ćemo tada imati jaku vojsku, jake saveznike i snažno jedinstvo, rekao je Zelenski.