Srbija bi trebalo da ponovo uvede obaveznu vojnu službu, objavilo je juler tamošnje ministarstvo odbrane, dok tenzije nastavljaju da eskaliraju na Balkanu, piše američka novinska agencija Associated press o inicijativi Ministarstva odbrane Srbije da se vrati obavezno služenje vojnog roka u trajanju do četiri mjeseca.
Sve to, piše AP, „u cilju povećanja odbrambenih sposobnosti Vojske Srbije, kroz podmlađivanje i unapređenje obuke aktivnog i rezervnog sastava“.
U saopćenju se navodi da je prijedlog Generalštaba Vojske Srbije došao nakon „detaljnog razmatranja opće sigurnosne situacije i aktuelnih izazova sa kojima se suočava Republika Srbija kao vojno neutralna zemlja“.
Dodaje se da je prijedlog proslijeđen predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću na razmatranje. Nije precizirao uzrast potencijalnih regrutovanih osoba.
Srbija je suspendirala obaveznu vojnu službu 2011. usred nastojanja da se profesionaliziraju oružane snage.
Ali izgleda da je zemlja sada blizu da ukine suspenziju uprkos zabrinutosti da bi se vlada mogla boriti da plati troškove takve jedne inicijative.
Tenzije su, ukazuje AP, bile visoke na Balkanu koji je prošao kroz krvavi raspad bivše Jugoslavije 1990-ih.
Iako formalno neutralna, srpska vojska održava bliske veze sa Rusijom odakle je nabavljala većinu svog naoružanja, uključujući borbene avione i tenkove.
Iako formalno traži članstvo u Europskoj uniji, Srbija je odbila da uvede sankcije Rusiji zbog njene agresije na Ukrajinu.
Tenzije su se prvenstveno vrtjele oko bivše srpske pokrajine Kosovo koje je proglasila nezavisnost 2008. godine, što Srbija i saveznici Rusija i Kina ne priznaju.
Beograd je u proteklih nekoliko mjeseci više puta podizao borbenu gotovost svojih snaga na granici s Kosovom.
Srbija je također održavala srdačne odnose sa NATO-om čije su mirovne trupe stacionirane na Kosovu od 1999. godine kada je zapadna vojna alijansa intervenirala da zaustavi krvavi obračun Beograda protiv separatista kosovskih Albanaca.
Još jedan nestabilni region je Bosna i Hercegovina, naglašava AP, u kojoj separatistički lider bosanskih Srba prijeti da će proglasiti polovinu Bosne koju kontroliraju Srbi nezavisnom i da će je ujediniti sa susjednom Srbijom.