Politika

KORAK NAZAD: Grubeša omekšava Zakon o sukobu interesa

Ministarstvo pravde BiH pokušava novim Zakonom o sukobu interesa, koji je upućen u parlamentarnu procedure, praktično ozakoniti obavljanje duplih funkcija i usvojiti rješenje koje je lošije od postojećeg.

Tvrde ovo u Transparensi internešenelu BiH, ističući da se predloženim zakonom svi izabrani poslanici i delegati u Parlamentarnoj skupštini BiH izuzimaju iz ograničenja koja se odnose na obavljanje duplih funkcija u upravi javnih preduzeća.

Takođe, Ministarstvo predlaže i da poslanicima i delegatima u Parlamentarnoj skupštini BiH više ne bude zabranjeno da imaju privatna preduzeća koja posluju sa državom i da sjede u upravi udruženja i fondacija koje se finansiraju iz budžeta.

– Apsurdno je da se ovakav prijedlog koji će svakako pogoršati stanje korupcije u BiH, pokušava usvojiti pod krinkom ispunjavanja uslova Evropske unije za dobijanje kandidatskog statusa, koji kaže da se u sklopu borbe protiv korupcije moraju unaprediti zakoni o sprečavanju sukoba interesa na svim nivoima – upozoravaju u TI BiH.

Pored toga što se predlaže ukidanje brojnih ograničenja za izabrane zvaničnike, kako navode u TI BiH, čak se i uvode manja ograničenja od postojećih.

Iz TI BiH podsjećaju da je dosadašnjim zakonom svim nosiocima javnih funkcija bilo zabranjeno da budu na čelu udruženja ili fondacija koje se finansiraju iz budžeta bilo kojeg nivoa vlasti, a sada Ministarstvo pravde predlaže da se sukobom interesa smatra samo finansiranje takvog udruženja sa nivoa BiH.

– To je veliki korak nazad jer funkcioneri u državnim institucijama svoj uticaj mogu ostvarivati za lične interese i na nižim  nivoima vlasti. Dodatni problem kod predloženog zakona je što sužava pojam bliskih srodnika u odnosu na postojeći zakon i usko tretira pojam povezanih lica formulacijama koje će biti teško dokazive – ističu u TI BiH.

Dodaju da predloženo rješenje, osim što je u velikom dijelu lošije od postojećeg, ne donosi gotovo nikakva poboljšanja, a ostaju i niske novčane kazne u slučaju kršenja odredaba zakona kojima se neće postići svrha.

U TI BiH kažu da je poseban problem je što novi zakon ne garantuje nezavisnost Komisije za odlučivanje o sukobu interesa, a uvodi se i komplikovana procedura imenovanja članova Komisije, kao i samog načina utvrđivanja sukoba interesa.

– U pojedinim slučajevima kad se utvrdi sukob interesa čak se ostavlja mogućnost onom koji je nadređeni funkcioneru da izriče mjere, što će dovesti do potpuno neujednačene prakse – kažu u TI BiH.

Dodaju da su dostavili Ministarstvu pravde komentare na sporne odredbe predloženog zakona i traže njegovo povlačenje iz procedure jer brojne odredbe, osim što uspostavljaju niže standarde od postojećih, dodatno komplikuju proces utvrđivanja sukoba interesa.

– Posebno zabrinjava činjenica da se upućivanjem u proceduru ovakvog zakona pokušava ispuniti uslov EU za dobijanje kandidatskog statusa – navode u TI BiH.

Podsjećaju da je Zakon o sprečavanju sukoba interesa, koji je usklađen sa međunarodnim standardnima, već usvajan u Predstavničkom domu i  nakon toga blokiran u Domu naroda BiH.

– Zbog toga su nedopustivi pokušaji Ministarstva pravde da kroz uporno predlaganje rješenja koja su lošija od postojećih odugovlače proceduru i obesmišljavaju suštinu reformi koje bi trebale unaprediti mehanizme borbe protiv korupcije – ističu u TI BiH.