Nije u BiH zastupljeno loše novinarstvo, već se radi o aktivnom učestvovanju u kreiranju narativa koji odgovaraju određenim političkim figurama. Danas je to bio Elmedin Konaković, koji je bukvalno izmislio priču da je Željko Komšić kazao u Turskoj da se s Miloradom Dodikom treba otvoriti dijalog.
Evo šta je Komšić zaista rekao:
“Institucije Bosne i Hercegovine – sudovi, tužilaštva i policija – moraju pokazati da mogu raditi svoj posao čak i pod pritiskom. Naravno, to je težak put, sa rizicima, ali to je jedini put kojim Bosna i Hercegovina treba ići.
Eventualni novi pregovori s Dodikom oko kazne zatvora možda bi privremeno donijeli smirenje, ali bi otvorili vrata novim krizama. Zato Bosna i Hercegovina i njene institucije moraju djelovati u skladu sa zakonima i Ustavom," poručio je Komšić za turske medije.
A, onda su bh. mediji naslovima zbunili Konakovića. Teško je reći da je to slučajno. A, ministar vanjskih poslova pritisnut velikim problemima uhvatio se ‘omiljenog’ Komšića.
U situaciji kada mediji ne obavljaju svoju osnovnu dužnost – provjeru činjenica – dolazi do opasnog efekta da dezinformacija postaje "istina", a građani gube povjerenje u sve, od političara do novinskih naslova.
Jer upravo mediji koji su zbunili naslovima, imaju u tekstovima izjavu Komšića koja potpuno isključuje mogućnost političkog trgovanja s Dodikom, i zapravo se zalaže za striktno poštovanje zakona i institucionalnog odgovora.
To što se ta izjava izvrće u javnosti i medijima kao poziv na "dijalog", ne može se opisati drugačije nego kao namjerno širenje dezinformacija.
Tako se večeras dnevnici otvaraju s polupričom da neko u Turskoj poziva na dijalog s Dodikom, a ne s onim što jeste vijest dana – Milorad Dodik je uprkos potjernici otputovao u Srbiju! Konaković tome danas nije posvetio status na društvenim mrežama.
U konačnici, bilo da se radi o pokušaju da se stvori privid političkog dijaloga ili da se pažnja javnosti usmjeri na imaginarne pregovore, jasno je da je odgovornost podjednaka – i na onima koji takve poruke šalju, i na onima koji ih nekritički prenose.
Ono što dodatno zabrinjava jeste da ovakve laži ili poluistine BiH ‘svađaju’ s Turskom i predsjednikom Erdoganom.
I nije više ovo slučajna greška, nego metoda. Jer dok nam pažnju preusmjeravaju na izmišljene poruke iz Turske, stvarne vijesti, poput činjenice da je Dodik putovao u inostranstvo uprkos potjernici, ostaju u drugom planu.
Izbvor: Patria