Politika

KOMŠIĆ PODIGAO BURU: Nema pregovora s Dodikom, nije siguran za Trojku

Povodom 12. godišnjice osnivanja Demokratske fronte, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednik DF-a, Željko Komšić, dao je ekskluzivan intervju za portal “Biscani.net”. Komšić se danas nalazi u posjeti Bihaću, gdje se sastaje s članovima i simpatizerima stranke.

U razgovoru za portal Bišćani govorio je o ulozi svoje stranke u političkom životu BiH, o utjecaju stranih faktora na kreiranje vlasti, odnosu prema Miloradu Dodiku, sve aktuelnijim pričama o izmjenama Izbornog zakona, ali i budućim planovima za izbore 2026. godine. Komšić bez zadrške komentariše aktuelne aktere na političkoj sceni, iznoseći stavove koji, kako kaže, ostaju dosljedni temeljnim principima DF-a.

“DF neće trgovati i pregovarati sa Dodikom oko državnih institucija, Trojki je teško vjerovati!”

Ponovo se aktuelizira priča o izmjenama Izbornog zakona BiH. Hoće li Trojka popustiti HDZ-u?

-To je zapravo priča o izmjenama Ustava Bosne i Hercegovine. HDZ BiH i Dragan Čović to svode na izmjenu Izbornog zakona, a zapravo se radi o izmjeni Ustava BiH što je znatno kompleksnija stvar. Ustavi se ne mijenjaju tako lako. Ustav nije izraz političkih želja nego pravni uvid u odnos snaga u društvu. Niko ne može imati više prava nego snage. Aktuelni izbor članova Predsjedništva Bosne I Hercegovine na koji se HDZ BiH žali regulisan je Daytonskim sporazumom. Da bi se to srušilo, prvo se mora srušiti Dayton i mir u Bosni i Hercegovini. Vjerujem da to nije u interesu građana.

Naravno postoji i miran način izmjene ustavnih odnosno daytonskih pravila o izboru članova Predsjedništva Bosne I HErcegovine, a to je implementacija presuda Evropskog suda za ljudska prava, ali vjerujem da je svima već poznato da HDZ BiH ne želi takav ishod. Oni samo žele srušiti Dayton, umjesto da se Dayton nadgradi presudama iz Stazbura za što se mi zalažemo.

Što se tiče Trojke, teško se Trojki može vjerovati. Sjetiti ćete se da su se s nama u početku bunili protiv mogućnosti Schmidtovih nametanja, čak su izlazili i na proteste, pa su kasnije ta nametanja drage volje prihvatili. Naravno da postoje pojedinci koji su apsolutno svjesni svega, ali u ovom trenutku ne mogu tvrditi kako će se Trojka postaviti. Neki su već izrazili spremnost da potpišu kapitulaciju, a drugi poručuju da neće prihvatiti HDZ-ove prijedloge. Kome tu nakon svega vjerovati, radije bih to pitanje postavio vama.

Iako je bilo najava do ovog trenutka predsjednik entiteta Republika Srpska Milorad Dodik nije uhapšen zbog državnog udara odnosno potpisivanja neustavnih zakona o radu državnih institucija u manjem bh. entitetu. Kakvo je Vaše mišljenje? Da li će doći do hapšenja?

-Teško. Mislim da je učinjena ogromna greška od strane zvaničnika Trojke kada je poručeno da se neće ni pokušati iskorisiti sigurnosne agencije Bosne i Hercegovine za privođenje Dodika. To nije samo obeshrabrilo domaće institucije nego i poslalo poruku o nespremnosti istih da se prihvate tog posla. Zatim su uslijedile odbijenice i od EUFORA i od Interpola, što nije začuđujuće, jer niko se neće izvan ove države zalagati za nju ako se šalje poruka da ovdje ne postoji spremnost.

Nedavno ste kazali kako postoji mogućnost da će međunarodna zajednica trgovati sa Dodikom. Da li je to sada izvjesno?

-To čak nije ni nešto novo, nego gotovo ustaljeni način rješavanja krize. Prvo Dodik napravi problem, a onda međunarodna zajednica, uslijed toga što probosanske strana odustanu da budu politički subjekt koji zastupa svoju državu, nastoji da smiri Dodika i to obično na štetu Bosne i Hercegovine i njenih institucija. Prema tome veoma je moguća nagodba dijela međunarodne zajednice sa Dodikom oko institucija Bosne I Hercegovine, obećanjem slobode u zamjenu za smirivanje ili npr. davanjem državne imovine RR-u plus ukidanjem zabrane obavljanja političkih funkcija za Dodika. U slučaju da ova varijanta bude opcija, Dodik je pobijedio, a Bosna i Hecegovina za duži vremenski period izgubila.

Ne treba nikoga iznenaditi ni to ako se u tome nagodbenom paketu nađu i Čovićevi zahtjevi za izmjenom Ustava, jer sve što Dodik i Čović rade oni to rade skupa. Čović uvijek koristi priliku da državi zabije nož u leđa onda kada Dodik sa druge strane zategne. Tako je i ovaj put, a vidjeli smo prije par dana u Parlamentu Bosne i Hercegovine kada se glasalo o smjeni SNSD-ovih ministara da se oni drže skupa.

Obzirom da nastala politička kriza ne ide u smjeru hapšenja Dodika, sve više se pominju pregovori sa Dodikom. Kakav je stav DF-a o tome?

-To bi bio katastrofalan rasplet situacije. Demokratska fronta neće učestvovati i neće pregovarati sa Dodikom o uslovima njegovog smirivanja nakon počinjenog državnog udara. Međutim, ne bi me iznenadilo da u pregovore o nadležnostima državnih institucija po instrukciji stranaca, a posebno ovih iz EU, stupe predstavnici Trojke. Nisam siguran da li bi tada ponovo govorili o proevropskom Dodiku, kao što su to govorili Edin Forto I NErmin Nikšić i da li bi lobirao za Dodika u Briselu kao što je po vlastitom priznanju za skidanje sankcija Dodiku lobirao Elmedin Konaković, ali sam prilično siguran da bi Dodik osim slobode za sebe, tu izvukao i druge koncesije za vlastitu politiku. Ponavljam, DF u takvoj trgovini sa interesima Bosne i Hercegovine neće učestvovati.

 

Povezani članci