Politika

KOME SMETAJU HRVATI U FUP-u: U sjeni hapšenja rat oko pozicije direktora

Nedavna uhićenja visokih dužnosnika Federalne uprave policije i drugih uhapšenih u akciji “Black Tie 2” izazvala su brojne reakcije. Ipak, to nisu jedine kontroverze koje se vežu uz ovu policijsku agenciju. Ona duži niz godina nema službeno imenovanog direktora, a postoje i sumnje u zataškavanja političkih ubistava u prošlosti.

Nakon nedavne velike policijske akcije u kojoj su između ostalih uhapšeni i v.d direktora Federalne uprave policije Vahidin Munjića i šef federalnih specijalaca Mustafa Selmanović i drugi dužnosnici ove agencije, Sud ih je pustio na slobodu, što podržava i ministar Ramo Isak.

“Nije dokazano da su sudjelovali u izvršenju kaznenog djela što smo i mi vjerovali. Sud je ta institucija koja donosi odluku, a u srijedu i službeno. Normalno da je malo uznemirena javnost kad vidi da se liši prvi čovjek Federalne uprave policije i prvi čovjek Specijalne policije. Tu se šalje jedna malo čudna poruka”, kazao je za federalni ministar unutarnjih poslova Ramo Isak.

Ipak, sama činjenica da su navedene osobe predmet istrage, govori o mogućnosti postojanja kriminalnih radnji unutar FUP-a, iako se mora poštovati i presumpcija nevinosti.

“To što je netko pušten i što mu nije određen pritvor, Zakon o kaznenom postupku vrlo jasno kaže da vrlo vjerojatno i dalje ostaje u statusu osumnjičene osobe, ali će se braniti sa slobode. Odnosno izrečene su mjere za osiguranje prisustva osumnjičenog koje su lakše od pritvora”, ističe  stručnjak za sigurnost Sani Dizdarević.

Dugogodišnji problem FUP-a je i neimenovanje direktora koji po zakonu ne bi smio biti Bošnjak po nacionalnosti, s obzirom da je i ministar iz reda tog naroda. Ranije je preglasavanjem hrvatskih ministara u Vladi Federacije odbijena kandidatura Zorana Galića, a posljednji konkurs prema kojemu bi trebao biti imenovan Svevlad Hoffmann je proslijeđen novoj Vladi, koja je imenovala aktualnog vršitelja dužnosti Vahidina Munjića.

“Prva osnova je ta što ja pripadam hrvatskom narodu. Druga osnova je ta što ja ne dolazim iz redova policijskih službenika FUP-a. I treća osnova je što je ministar vanjskih poslova ove države, inače predsjednik jedne od vladajućih stranaka, ali i čovjek koji se bavi strukturiranjem i kadroviranjem sigurnosnih službi javno putem jedne od sarajevskih televizija, nekoliko dana prije sjednice Vlade, nakon koje je donesen taj zaključak da se umjesto mene imenuje sadašnji v.d. ravnatelja, javno poručio kako Svevlad Hoffmann neće biti ravnatelj”, rekao je kandidat za direktora FUP-a Svevlad Hoffmann.

Ministar Isak tvrdi kako po zakonu imenovani direktor mora biti različite nacionalnosti od ministra, ali da vršitelj dužnosti ne mora. Izrazio je nadu za što skorije imenovanja prvih ljudi FUP-a.

“I prije mog dolaska, zamjenik ravnatelja gospodin Korman je bio imenovan ne kao vršitelj dužnosti nego kao osoba po ovlaštenju. Slabo se to ljudima prezentira, to znači da nije imenovan ravnatelj, nego osoba po ovlaštenju koja rukovodi do završetka natječaja”, kazao je Isak.

U javnosti postoji sumnja da ladice FUP kriju i mračne tajne više političkih ubojstava u prošlosti, od koji su najpoznatija ona od Joze Leutara i Nedžada Ugljena. Leutarov sin Ivica navodi kako su u zataškavanje ovih ubojstava uključeni i stranci, a nalogodavci se štite od službenika koji su u međuvremenu napredovali u službi.

“Vrlo lako se može otkriti, međutim gdje je problem. Neki ljudi, primjerice jedan od njih bio je zaštićeni svjedok u Norveškoj. Otišao je tamo, nisu čak neke policijske agencije uspjele ustvrditi kako. Izgleda da su ga iz same sigurnosne službe uspjeli tamo prebaciti. Znate kako je meni jedan visoki diplomat rekao. Ja sam njemu rekao: ‘Dobro, ne morate naći ubojicu mog oca, ali nađite za ostale.’ On kaže: ‘Pa našli bi se i ostali'”, rekao je Ivica Leutar, sin ubijenog zamjenika ministara unutarnjih poslova Federacije BiH Joze Leutara.

“Imali smo i svjedočanstvo ovih dana gospodina Garaplije, koji je izdao knjigu i koji je bio dio tih struktura. Koliko sam ja shvatio iz tih svjedočanstava on je savršen svjedok. Naravno njegov iskaz se mora potvrditi kroz određene segmente, ali može doprinijeti rješavanju tih ubojstava”, dodao je Dizdarević.

Povjerenje u pravosuđe i sigurnost je u najmanju ruku poljuljano, imajući u obzir i činjenicu da su između ostalih, predmet istraga i bivši čelnik OSA-e te Suda BiH. A sve navedeno dovodi do zaključka kako je Bosna i Hercegovina, a tako i Federacija sazrela za cjelokupnu i temeljitu reformu sigurnosno-pravosudnog sustava.

Povezani članci